Open Balkan, kryeministri maqedonas: Sot hapim një kapitull të ri në turizëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e dytë të punimeve në samitin e Ballkanit të Hapur në Ohër i ka hapur kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski.


 “Mirësevini në perlën e Maqedonisë në Ohër. Është nismë për Europianizim të rajonit. Institucionet tona janë në komunikim të vazhdueshëm që këta shirita ti heqim edhe rampat dhe barrierat.

Ne këtu jemi për përmirësim të konkurrencës, investimeve për përmirësim të standardeve të jetesës. Sot hapim edhe një kapitull të ri në bashkëpunimin në fushën e turizmit. Botës do të duhet ti ofrojmë edhe detet shumë të bukura edhe falë Shqipërisë, edhe liqenet e Maqedonisë.Sot kemi bashkëpunim të ri edhe në fushën e kulturës. Do rrisim numrin e festivaleve kulturore. Presim që edhe këtë ta shikojmë në Shqipëri dhe në Maqedoni. Më shumë serb dhe maqedonas ta vizitojnë Tiranën. Në këtë samit do firmoset marrëveshja për mundësim të lëvizjes së mallrave dhe njerëzve. Po realizojmë diçka që është normale në BE. Objektivi politik është i qartë. Ballkani Perëndimor do të bëhet pjesë e BE.

Të jemi të kujdesshëm dhe të përgatitur. Ballkani i hapur është nisma autoktone e jone që mbështetet  nga popujt e vendeve. Mesazhi i qartë, ka rëndësi dhe Be dhe vendet anëtarë duhet të pyeten sepse anëtarësimi ynë në BE është prespektivë. Do kemi investime më të mëdha në rajon, rroga më të larta, dhe Be duhet ta mbështesë. Kjo nismë do bëhet gjithnjë e më atraktive.  Ftesa për Kurtin mbetet e hapur. Ballkani i Hapur është për integrim për mundësi të hapura për liri. Të gjithë bashkë mund të bëjmë më shumë për ne dhe për fëmijët tanë”, tha ai.

Në samitin e Open Balkan merr pjesë për herë të parë Mali i Zi dhe Bosnjë Hercegovina, ndërsa edhe këtë herë mungon Kosova. Në samitin e Ohrit, është i pranishëm është edhe Oliver Varhelyi, Komisioneri për Zgjerim i KE, ndërsa mësohet se  do të marrë pjesë online edhe i dërguari i SHBA, Gabriel Escobar.

Të fundit

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të...

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior i Trepça ’89 është ndar...

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Lajmi është bërë i...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

Lajme të tjera

Web TV