Shemben kullat “binjake” të Indisë/ Qeveria jep shfaqje force kundër korrupsionit në…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dy kulla të ndërtuara pa leje në Indi janë shembur me shpërthim të kontrolluar.

Kullat të periferi të Nju Delhit u shembën në transmetim të drejtpërdrejtë televiziv, një taktikë e rrallë kjo e qeverisë indiane për të treguar se e ka seriozisht luftën kundër korrupsionin në ndërtim.

Dy godinat 100 metra të larta  të njohura dhe si kullat binjake ishin godina me rreth një mijë apartamente që nuk u dhanë kurrë për banim për shkak të problemeve me ligjin.

Godinat që u ndërtuan 9 vjet më parë u rrafshuan në pak sekonda me ndihmën e 3,700 kilogramë lëndë plasëse të vendosur në rreth 10 mijë gropëza.

Mijëra të pastrehë dhe qen endacakë u evakuuan përpara shpërthimit prej të cilit u larguan përkohësisht nga shtëpitë dhe banorët përreth.

Nuk ka njoftime për të lënduar ndërsa në vendin ku dikur ngriheshin kullat ilegale tani shtrihen 80 mijë tonë mbetje.

Të fundit

Konkurrenca mbyll hetimin për tregun e shërbimit taksi në aeroportin e Rinasit

Autoriteti i Konkurrencës (AK) ka mbyllur procedurën e hetimit të thelluar ndaj ndërmarrjes Tirana International Airport dhe Auto Holiday...

Thirrja e Salianjit për demokratët: Ejani në PD

Deputeti demokrat Ervin Salianji ka drejtuar një apel për të gjithë demokratët në Partinë Demokratike. Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, i cili njohu si...

Punën në shtet e duan më shumë gratë, 61% e aplikimeve

Gratë mbeten më të interesuara për të punuar në administratë. Të dhënat zyrtare të Departamentit të Administratës Publike tregojnë se 61% e aplikimeve u plotësuan...

Biden dhe Zelensky firmosin marrëveshjen e sigurisë 10-vjeçare

Joe Biden dhe Volodymyr Zelenskyy kanë nënshkruar një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare që synon të ofrojë mbështetje për Kievin ndërsa mbrohet nga agresioni rus. Marrëveshja...

Habit studimi: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vite

Një studim i ri ka bërë të ditur se një ditë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj me dy vjet. Për studimin, në...

Lajme të tjera

Web TV