test

Ylli që egërsoi Saliun!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Ylli Hoxha

Na u revoltua PD-ja e Saliut, se qenka shfaqur nje flamur kombetar me yllin e kuq. Dhe kerkon urgjentisht denim me burg, per perdhosjen e simboleve kombetare.

Kush tha qe ky flamur eshte ai qe percakton kushtetuta? Ai eshte flamur i komunizmit dhe u ekspozua ne nje kenge tallese, kushtuar asaj periudhe. Simboli i asaj kohe me yll do te jete dhe jo me koken e Saliut.

Berisha, miku i familjes se diktatorit Hoxha, gje qe e pranon vete me mburje, sa erdhi ne pushtet dergoi policine te muzeu i luftes, qe te hiqte yjet nga kapelet e partizaneve, ne fasade. Me kete yrysh hoqi dhe Ylli Vejsiun, per t’u lene te kuptuar demokrateve, se nuk pranojme asnje lloj ylli.

Dhe ne nje miting te PD-se dikush i dha nje demokrati te ri nje foto te Berishes, krah Enverit. Policia e fshehte e kapen te shkretin dhe e çuan ne rajonin e policise.

“Pse ngre portetin e diktatorit ne shesh”, i thane. “Jo, ua ktheu ai, une ngre portretin e Sali Berishes. Kete tjetrin nuk e njoh, po perderisa ka dale me prijesin tone, mik i tij do jete”. Policia u vu ne siklet. Ia perplasi ne toke dhe e shkeli me kembe.

“Kujdes se po shkelni mbi Berishen, qe i marrsha te keqen”, u ankua i riu dhe ul te puthte liderin e tij. E mbajten sa e mbajten, policia nuk dinte ç’akuze te ngrinte ndaj tij.

Nese Bylykbashi, qe sot u be keq me yllin ne flamur, si do reagonte, nese dikush do te dilte me nje foto te madhe te Berishes me Enverin? Me logjiken e tij, duhej te kerkonte burgosjen, sipas kushtetutes.

Ndaj egersia e mbeshtetesve te “non grates” nuk ka lidhje me shkeljet ligjore te shfaqjes se simboleve komuniste, po me ankthin e shefit te tyre, si ish-sekretar partie i komunizmit, si ish-mik i familjes.

Lexo edhe :  Dy herë fituesi i çmimit Oscar, aktori i famshëm nuk ka më para dhe nuk ka ku jeton

Dhe çudia eshte se si te persekutuarit politike rreshtohen pas tij, duke harruar, se kur ata vuanin ne burgje, Sali Berisha festonte te shtepia e Enverit, ose shetiste me varke ne Drilon me femijet e tij. Merren me babain, apo gjyshin e Rames, nderkohe qe e kane komunistin dhe sekretarin e gjalle ne gjirin e tyre.

Qe te zgjidheshe sekretar Partie ne ate kohe, duhej te ishe i devotshem, luftarak ndaj shfaqjeve te huaja dhe qendrimeve liberale ndaj tyre, te ishe kunder imperializmit amerikan. Per te qene te sinqerte, kete te fundit, luften kunder imperializmit amerikan, e ka ruajtur, si amanet te Enverit…

Të fundit

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai...

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Ishin përgatitur për të sulmuar shqiptarët, 50 tifozë italianë bien në prangat e policisë

Rreth 50 tifozë italianë janë arrestuar ditën e djeshme, përpara ndeshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, e vlefshme për Kampionatin Europian të futbollit. Gazeta gjermane Bild...

Ndodh sërish, qeni i presidentit Biden kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Qeni i presidentit amerikan Joe Biden ka kafshuar një agjent tjetër të Shërbimit Sekret, ndërsa e kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë...

Lajme të tjera

Web TV