Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-shit, renditet e para nga atletet e Europës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-it, në garën e radhës të “Diamond League”. Kampionia në fuqi e Europës në Bruksel shënoi kohën 9.14.41, duke u radhitur mes atleteve më të mira të Botës, ndërsa para saj u renditen garueset nga Afrika.

Koha e Gegës ishte e shtata më e shkurtër, ndërsa vlen të theksohet se Luiza Gega ishte e para nga atletet europiane.

Norma maksimale e Botërorit dhe Olimpiadës është 9.23.00, ndërkohë që Luiza është shumë poshtë kësaj kohe dhe pretendon të ulë edhe më shumë kohë rezultatin e saj personal.

Vetëm pak kohë më parë, Gega nderoi Shqipërinë me paraqitjen fantastike në kampionatin Europian që u zhvillua në Mynih, duke u shpallur Kampione e Europës.


Të fundit

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Protesta e 6 Dhjetorit/ Me hir a pa hir, Meta i Bashkohet Berishës

Partia e Lirisë dhe Partia Demokratike do të protestojnë së bashku më 6 dhjetor, në tubimin e thirrur nga Sali Berisha. Edhe pse Policia...

Horoskopi ditor, e mërkurë 30 nëntor 2022

DASHI Per shkak te nervozizmit tuaj mund te lindin konflikte dhe mosmarreveshje te shumta sot me partnerin. Nuk do toleroni ne asnje pike dhe kjo...

Lajme të tjera

Web TV