Historia tragjike e vogëlushes së preferuar të Hitlerit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fatkeqësisht, është vajzë, por zemra ime është plot lumturi. Do ta quajmë Helga,”– kjo fjali është shkëputur nga ditari i Joseph Goebbels më 1 shtator 1932, ditën kur lindi vajza e tij e parë. Ministri i propagandës naziste Joseph Goebbels kishte familjen perfekte gjermane. Dhe ia dha Hitlerit si dhuratë.

Në atë kohë, Adolf Hitleri përdorte qindra fëmijë në fotografitë e tij për propagandën naziste. Zyrtarisht, ai nuk kishte fëmijë biologjikë dhe mendohej  se kishte probleme të mëdha me intimitetin. Ndërsa nazizmi po shpërthente në të gjithë Gjermaninë, udhëheqësit e tij mbronin fëmijët e tyre duke i dërguar jashtë. Por Goebbels besonte se fëmijët e tij, si pasardhës idealë nazistë, duhej të ishin sa më afër lëvizjes. Pra, ata u vendosën sa më pranë me Hitlerin.

Joseph Goebbels kishte pesë vajza dhe një djalë, të gjithë emrat e tyre fillonin me shkronjën “H”: Helga, Hedwig, Helmut, Hildegard, Holdine dhe Heidrun. Edhe pse nuk ka asnjë provë të shkruar për këtë, historianët besojnë se fëmijët u emëruan sipas Adolf Hitlerit. Nëna e tyre Magda i vishte me rroba të bukura dhe rregullisht i rregullonte flokët. Ata ishin të bukur dhe të sjellshëm.

Fëmijët e Goebbels ishin “njerëzit e preferuar” të Hitlerit. Por jo sa Helga. Helga ishte një fëmijë i bukur me sy blu që nuk qante kurrë. Ajo ishte vajza e babit, që kalonte më shumë kohë me të sesa nëna e saj. Shpesh, vajza e zgjuar dëgjonte Hitlerin ose babain e saj me habi teksa i tregonin për propagandën naziste, megjithëse ajo nuk mund të kuptonte asgjë.

Kur Hitleri ishte përreth, ajo shpesh ulej në prehrin e tij, bënte një shëtitje me të në një park ose pinin çokollatë të nxehtë së bashku. Adolf madje bëri shaka për afërsinë e tyre: Nëse do të kishim të njëjtën moshë, do të ishim çift i përsosur.

Më 22 prill 1945, familja Goebbels mori fëmijët nga shtëpia e tyre dhe u zhvendos në Führerbunker. Të nesërmen, Ushtria e Kuqe Ruse hyri në periferi të Berlinit. Joseph Goebbels e dinte se çfarë po ndodhte dhe nuk donte që fëmijët e tij të binin në duart e sovjetikëve.

Zonja Goebbels kishte menduar tashmë për vrasjen e fëmijëve të saj një muaj më parë. Ajo e dinte se si nazistët ishin mizorë ndaj kombeve të tjera dhe priste hakmarrjen e aleatëve. Madje ajo pa me sytë e saj mizorinë e Hitlerit ndaj një djali hebre. Sipas kunatës së saj nga martesa e saj e parë Ello Quandt, Magda nuk donte të ishte e dobët dhe vendosi të vetëvritej. Ajo e dinte nëse aleatët e kapnin, do t’i duhej të fliste për veprimet mizore të burrit të saj. Por nëse ajo vendoste do dilte kundër ndërgjegjes së saj. Për më tepër  nuk donte që fëmijët e saj të dëgjonin për babanë e tyre si një nga kriminelët më të mëdhenj gjermanë.

Lexo edhe :  Nazizmi: Si përdorimi i gjuhës i bindi të gjithë se Holokausti ishte 'i lejueshëm'

“Më mirë që fëmijët e mi të vdesin, sesa të jetojnë me turp, të tallur. Fëmijët e mi nuk kanë asnjë shans në Gjermani pas luftës”.

Kur aviatorja Hanna Reitsch ofroi t’i largonte fëmijët nga bunkeri, Magda refuzoi, madje i kërkoi që të mos e linte të tërhiqej nga vrasja e fëmijëve të saj nëse ajo ishte në dy mendje. Në mbrëmjen e 1 majit 1945, Magda i veshi vajzat me këmisha nate të gjata të bardha dhe lidhi fjongo në flokët e tyre. Pastaj vuri dentistin e ri SS Helmut Kunz nën presion për të vrarë fëmijët. Hitleri ishte tashmë i vdekur dhe sovjetikët po vinin! I riu në fillim nuk pranoi por në fund u injektoi fëmijëve morfinë në Vorbunker.

Magda Goebbels nuk ishte në gjendje t’i vriste fëmijët e saj, kështu që Kunz thirri mjekun e Hitlerit, Ludwig Stumpfegger, i cili u kishte dhënë shishet e morfinës.

Dy orë më vonë, ndërsa po dilnin nga dhoma, Magda tha se “gjithçka kishte mbaruar”. Ajo erdhi në Führerbunker e vetme, me një fytyrë të zbehtë dhe sy të skuqur me një pamje të ngrirë. Po atë ditë, rreth orës 21:00 Magda dhe Joseph Goebbels shkuan në kopshtin e Kancelarisë së Rajhut dhe vranë njëri-tjetrin me cianid. Pas urdhrit të mëparshëm të Goebbels, një ushtar e qëlloi disa herë pasi ata pinë helmin. Goebbels nuk lëvizi.

Trupat e çiftit u spërkatën më pas me benzinë dhe u lanë të digjen.


Të fundit

Mister në rrugën Berat-Lushnjë, shoferi dhe pasagjeri zhduken pas aksidentit të rëndë

Një makinë tip Mercedez Benz është përplasur mbrëmjen e së shtunës me trafikandarësen në rrugën nacionale Berat- Lushnjë, në...

VOA: Berisha nuk heq dorë nga protesta e 6 dhjetorit, del në shesh pa lejen e Policisë

Në Tiranë, Partia Demokratike, ajo pjesë që drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, bëri të ditur se nuk do të ndryshojë planet për të zhvilluar...

Bora Zemani merr buqetën më të veçantë dhe më të pazakontë nga ndjekësit e saj!

ora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen” e...

VIDEO/ Argjentina mposht Meksikën dhe merr tre pikët e para, Messi shënon një super gol

Argjentina siguron suksesin e parë në Kupën e Botës, Katar 2022, por përfaqësuesja “Albiceleste” i falet përsëri kapitenit dhe njeriut lider, Lionel Messi-t. 7 herë...

Eksperimenti i të ftohtit, BBC: Çfarë i ndodh trupit në një shtëpi pa ngrohje!

Deri këtë vit temperatura mesatare që duhej mbajtur në shtëpitë dimërore në disa pjesë te Europës, ishte 20 gradë, me luhatje maksimale në dy...

Lajme të tjera

Web TV