Imazhi i rrallë/ Ja si dukej Nënë Tereza kur ishte 18 vjeçe (Foto)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një imazh i rrallë i Nënë Terezës kur ishte e re është duke qarkulluar sërish në mediat sociale, në ditën kur bëhen 6 vjet nga Shenjtërimi i saj.

Kjo fotografi besohet të jetë bërë në fillim të viteve 1930, para se Anjezë Gonxhe Bojaxhiu të bëhej Nënë Tereza.

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani, ndërsa si sot 6 vite më parë

Gonxhja mësimet e para i mori në një shkollë shqipe në Shkup, ku po ashtu e kreu dhe gjimnazin, por në gjuhën serbo-kroate. Pasionet e rinisë së Gonxhes ishin tre: të bëhej mësuese, të shkruante dhe recitonte poezi dhe të kompozonte e të luante muzikë.

Emrin “Tereza” e mori kur ishte 18 vjeçe dhe u dorëzua murgeshë. Nënë Tereza u bë një nga urat ndërlidhëse të njohjes së shqiptarëve në botë. Bill Clinton është shprehur në qershor 2002: “Nënë Tereza, ishte e para Ajo qe më bëri ta dua kombin shqiptar. Dhe tani ndihem shumë krenare që plotësova një detyrë morale ndaj saj dhe ndaj vlerave të lirisë”.


Të fundit

Marjana Kondi flet mes lotësh, “Mami ma mbushte shpirtin plot, ta përqafoja edhe njëherë”

Aktorja e njohur shqiptare, Marjana Kondi ishte e ftuar së fundmi në emisionin “S’e luan topi” në Top Channel,...

Vrasja e gruas shtatzënë nga ish bashkëshorti, pezullohen katër policë në Kosovë

Vrasja e gruas shtatzënë, Hamide Magashi nga ish-bashkëshorti i saj, Sokol Halili në ambientet e spitalit në Prishtinë  tronditi opinion publik. Ministri i Punëve të...

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t’i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë. Nga...

Loredana thumbon Serbet, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një natë më parë me Serbinë....

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Lajme të tjera

Web TV