Krijohet aplikacioni që zbulon përmes zërit nëse je i infektuar me Covid-19

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një aplikacion i ri celular holandez mund të zbulojë me saktësi, falë ndihmës së inteligjencës artificiale të integruar, infeksimin me koronavirus në zërin e një personi. Aplikacioni “i zgjuar” është edhe më i saktë, sipas krijuesve të tij, sesa testet e shpejta të antigjenit, dhe gjithashtu është i lirë, i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur, që do të thotë se mund të përdoret veçanërisht në rajone dhe vende ku qasja është e vështirë.

Studiuesit e Institutit për Shkencën e të Dhënave të Universitetit të Mastrihtit, të udhëhequr nga Wafaa Alibawi dhe profesori i pulmonologjisë Sami Simmons, e bënë njoftimin në konferencën ndërkombëtare të Shoqatës Evropiane të Pulmonologjisë në Barcelonë. Ata raportuan se aplikacioni ka një saktësi prej 89% (ndjeshmëri) në diagnostikimin e saktë të një rasti pozitiv Covid-19 me zë (kundrejt rreth 56% të një testi të shpejtë) dhe 83% në diagnostikimin e saktë të një rasti negativ (specifitet), ndërkohë që është qartësisht më mirë se testet e “shpejta” në rastet e personave asimptomatikë.

“Me aplikacionin tonë inteligjent ne do të humbnim vetëm 11 nga 100 raste të Covid-19, të cilat më pas do të përhapnin infeksionin, ndërsa testi i rrjedhës së shpejtë anësore do të humbiste 44 nga 100,” tha Alibawi.

“Rezultatet tona shumë inkurajuese tregojnë se regjistrimet e thjeshta të zërit dhe analizat e tyre me algoritme të inteligjencës artificiale mund të arrijnë saktësi të lartë në zbulimin e pacientëve me infeksion Covid-19. “Teste” të tilla mund të bëhen pa kosto dhe janë të thjeshta për interpretimin e tyre. Ato lejojnë kontrollin në distancë dhe japin një rezultat në më pak se një minutë. Ato, për shembull, mund të përdoren në pikat hyrëse të grumbullimeve të mëdha, duke mundësuar kontroll të shpejtë masiv të popullsisë”, shtoi ai.

Të fundit

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

Lajme të tjera

Web TV