Kriza energjitike, Rama: Nuk dihet fundi, mbështetje afatmesme për qytetarët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama dhe zv.kryeministrja Belinda Balluku dhe ministrja Delina Ibrahimaj po prezantojnë masat për krizën e energjisë.

Në një konferencë për mediat, Rama , Ibrahimaj dhe Balluku po tregojnë se cilat janë masat që do të ndërmarrë qeveria për të përballuar krizën energjetike.

Kryeministri Edi Rama ka theksuar në nisje të kësaj konference se paketa është konceptuar si një mbështetje afatmesme jo si një mbështetje e përkohshme e shtrirë në një, dy apo tre muaj.

“Cfarë qeveria do të bëjë për të vijuar mbështetjen në këtë situatë krize globale që ka prekur të gjithë botën dhe natyrisht edhe Shqipërinë. Dua të jem sa më i përmbledhur.

Do të mjaftohem duke thënë se paketa është konceptuar si një mbështetje afatmesme jo si një mbështetje e përkohshme e shtrirë në një, dy apo tre muaj. E kemi marrë në konsideratë faktin se kjo krizë është e një natyre të paparashikueshme kur e ka fundin e saj. Angazhimi ynë është që tu japim njerëzve një mbështetje afatmesme dhe të ndërhyjmë në një sërë drejtimesh.”

Balluku bëri me dije një ditë më parë se në skenarin e Shqipërisë nuk përfshihet ndërprerja e energjisë elektrike pas orës 22:00. Ndërkohë pak ditë më parë kryeministri Edi Rama paralajmëroi se në skenarët më të keq të Europës parashikoheshin ndërprerje të energjisë pas orës 22:00.

Tregu aktual i bursës së energjisë ka pësuar goditje të rëndë për shkak të luftës në Ukrainë, ku çmimet kanë arritur shifra marramendëse.

Të fundit

Sipas stinës, këto janë lista e ushqimeve që pastrojnë enët e gjakut

Enët e gjakut luajnë një rol shumë të rëndësishëm në organizëm. Ato transportojnë ushqyesit dhe oksigjenin nga zemra drejt organeve...

Cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor. Është...

Operacionet e Policisë, reagon Balla: Po gjurmohen personat me precedentë kriminalë

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar gjatë ditës së sotme në lidhje me operacionet e fundit të policisë së shtetit, ku janë arrestuar...

Sikur edhe Metën ta zënë në një kat të tetë!

Nga Frrok Çupi Në një kat të ulët nuk ka asnjë shans që të zihet Ilir Meta. Vetë la për të nënkuptuar se vilën e...

Shëndeti riprodhues/ Qeveria hedh për konsultim projektligjin

Një grua mund të bëhet nënë përmes riprodhimit të asistuar  pasi të ketë kaluar 18 vjeçe  dhe deri në moshën 53 vjeçe. Qeveria ka hedhur...

Lajme të tjera

Web TV