Mbreti Charles mban fjalimin e parë para deputetëve: Do të ndjek shembullin e nënës sime

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbreti Charles ka mbajtur fjalimin e tij të parë para anëtarëve të Dhomës së Komunave dhe Dhomës së Lordëve si mbret. Përshëndetjet u paraprinë nga anëtarët e të dy organeve të cilët nga njëra anë nderuan mbretëreshën Elizabeth me fjalimet e tyre ndërsa shprehën respektin e tyre për mbretin e ri.

Mbreti Charles III tha se ishte “thellësisht mirënjohës” pasi zbuloi se çfarë do të thoshte Mbretëresha Elizabeth për të gjithë. Duke përdorur një citim nga Shekspiri, mbreti i ri i Mbretërisë së Bashkuar tha: “Siç tha Shekspiri për Mbretëreshën Elizabeth të Parë, ajo ishte një model për të gjithë princat e gjallë”.

(ITN)

“Ndërsa jam sot para jush, nuk mund të mos ndiej peshën e historisë që na rrethon dhe që na kujton traditat jetike parlamentare, të cilave anëtarët e të dy dhomave i përkushtoheni me një angazhim të tillë personal për përmirësimin e të gjithëve ne.” theksoi mbreti i ri Charles III.

“Zotërit e mi dhe anëtarë të Dhomës së Komunave, ne mblidhemi sot në kujtim të hapësirës së jashtëzakonshme të shërbimit të përkushtuar të Mbretëreshës ndaj kombeve dhe popujve të saj. Madhëria e saj e ndjerë “u zotua t’i shërbejë vendit dhe popullit të saj dhe të ruajë parimet e çmuara të qeverisjes kushtetuese që qëndrojnë në zemër të kombit tonë“, thotë ai.

Ajo jep një shembull të detyrës vetëmohuese, të cilën, me ndihmën e Zotit dhe këshillën tuaj, jam i vendosur ta ndjek me besnikëri.“, shtoi Mbreti. Kryeministrja britanike Liz Truss dhe lideri i opozitës Keir Starmer ishin gjithashtu të pranishëm në Westminster Hall, ku u zhvillua ceremonia.

Në krah të mbretit Charles III ishte gruaja mbretërore, Camilla.I shoqëruar nga gruaja, mbreti do të udhëtojë më vonë në Edinburg.

Lexo edhe :  Gjermania kërkon me urgjencë punonjës të kualifikuar, ja për cilën kategori bëhet fjalë

Mbreti Charles III dhe Camilla, Queen Consort, në Westminster Hall.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV