Video/ Plas grushti mes deputetëve në Parlament

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ditën e djeshme, ligjvënësit gjeorgjianë u përplasën në parlament, ndërsa ligjvënësit e partisë në pushtet dukeshin të vendosur të avanconin një projekt-ligj të diskutueshëm për “agjentët e huaj”, që është kritikuar nga vendet perëndimore dhe ka shkaktuar protesta në vend.

Pamjet e transmetuara në televizionin gjeorgjian treguan Mamuka Mdinaradze, kreun e fraksionit parlamentar të partisë qeverisëse “Ëndrra Gjeorgjiane” dhe një forcë shtytëse pas projektligjit, duke u goditur me grusht në fytyrë nga deputeti i opozitës Aleko Elisashvili ndërsa fliste nga foltorja.

Incidenti shkaktoi një përleshje më të gjerë midis disa ligjvënësve, një dukuri jo e pazakontë në Parlamentin shpesh të ashpër të Gjeorgjisë.

Pamjet treguan Elisashvili, duke u përshëndetur me brohoritje nga protestuesit jashtë ndërtesës së parlamentit.
“Ëndrra Gjeorgjiane”, tha në fillim të këtij muaji se do të rifusë legjislacionin që kërkon që organizatat që pranojnë fonde nga jashtë, të regjistrohen si agjentë të huaj ose do të përballen me gjoba, 13 muaj pasi protestat e detyruan atë të anulojë planin.

Projektligji ka tensionuar marrëdhëniet me vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë thënë se e kundërshtojnë miratimin e tij.

Bashkimi Evropian, i cili i dha Gjeorgjisë statusin e kandidatit në dhjetor, ka thënë se masa është e papajtueshme me vlerat e bllokut.

“Ëndrra Gjeorgjiane”, thotë se dëshiron që vendi të anëtarësohet në BE dhe NATO, edhe pse ka thelluar lidhjet me Rusinë dhe është përballur me akuza për autoritarizëm në vend.

Ai thotë se ligji është i nevojshëm për të luftuar ato që i quan “vlera pseudo-liberale” të imponuara nga të huajt dhe për të nxitur transparencën.

Qeveria e Gjeorgjisë, tha se kryeministri Irakli Kobakhidze, mbajti një takim të hënën me ambasadorët e BE-së, Britanisë dhe SHBA-së, në të cilin ata kishin diskutuar projektligjin.

Lexo edhe :  India më shumë se dyfishoi blerjet e saj të diamanteve nga Rusia

Në një deklaratë, Kobakhidze mbrojti projektligjin si promovues të llogaridhënies dhe tha se nuk ishte “e qartë” pse vendet perëndimore e kundërshtuan atë.

Kritikët gjeorgjianë, e kanë etiketuar projektligjin “ligji rus”, duke e krahasuar atë me legjislacionin e ngjashëm të përdorur nga Kremlini për të goditur disidencën në Rusi.

 

Të fundit

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Media franceze ‘Grazia’: Shqipëria, destinacioni më i kërkuar nga pushuesit në 2024-n

Shqipëria, është një destinacion i ri që ka mahnitur çdo turist të huaj, por që mbetet ende shumë pak e njohur për publikun e...

Lajme të tjera

Web TV