“S’mund ta lë këtë botë pa thënë se jam shqiptare”/ Ndahet nga jeta aktorja e njohur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare, aktorja shqiptare me famë botërore, Irena Pappas.

Origjina shqiptare e aktores së njohur greke Irena Papa Leleku, është kundërshtuar shpesh, sidomos nga biografët grekë. Gjatë bashkëbisedimeve që ka pasur me aktorin shqiptar Bekim Fehmiu ajo e ka pranuar origjinën e saj shqiptare.

Prejardhjes së saj shqiptare i ka kushtuar vëmendje dhe studiuesi grek Aristidh Kollia në librin e tij “Arvanitasit dhe origjina e grekëve” botuar në Athinë më 1983.

Vetë aktorja në një intervistë e pyetur se përse ishte kaq esmere është përgjigjur se “I ngjaj nënës sime. Nëna ime ishte ezmere si unë.”

Irene Papas së bashku me aktorin e njohur shqiptar kanë luajtur në filmin e titulluar “Një fëmijë i quajtur Jezus”, atje ajo ka bërë të ditur se ka origjinë shqiptare.

“Unë nuk mund ta lë këtë botë duke mos e thënë të vërtetën. Unë jam shqiptare. Kam lindur në vitin 1926 dhe mbiemri im fillimisht ka qenë Leleku”, ka thënë ajo.

Irene Leleku, Papas, ka luajtur role të ndryshme në 90 filma.

Roli i saj më i shquar është ai i Penelope, në serialin italian “Odiseu” së bashku me legjendarin kosovar, Bekim Fehmiu.

(FOTO) “S’mund ta lë këtë botë pa

Ajo fitoi njohje ndërkombëtare përmes filmave të tillë të njohur të vlerësuar me çmime si The Guns of Navarone (1961) dhe Zorba the Greek (1964). Ajo ishte një protagoniste e fuqishme në filma duke përfshirë The Trojan Women (1971) dhe Ifigenia (1977). Ajo luajti rolet kryesore në Antigone (1961) dhe Electra (1962). Ajo gjithashtu luajti Drosoula-n e paharrueshme në Mandolinën e Kapitenit Corelli (2001).

(FOTO) “S’mund ta lë këtë botë pa

Papas fitoi çmimet e aktores më të mirë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin për Antigone dhe nga Bordi Kombëtar i Rishikimit për The Trojan Women. Çmimet e saj të karrierës përfshijnë çmimin “Shigjeta e Artë” në 1993 në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Hamptons dhe çmimin “Luani i Artë” në 2009 në Bienalen e Venecias.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV