Vangjeli: Berisha s’do ta kalojë dot Adriatikun, Basha rikthehet, por jo si politikan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për analistin Lorenc Vangjeli, Lulzim Basha u kthye edhe njëherë në vëmendje pa bërë asgjë. Duke diskutuar çështjen e lobimit rus në studion e “ABC Live”, analisti tha se paratë e përdorura për lobim në SHBA janë shqiptare, por të kaluara nëpërmjet kanaleve ruse.

Sipas Vangjelit, Basha u kthye në politikanin më radikal që cënoi edhe stabilitetin e vendit. Përgjegjës për këtë, analisti bën edhe Sali Berishën. Sipas tij në 2019, kur u dogjën mandate Basha dhe Berisha kishin si qëllim të shantazhonin SHBA-të.

“Ai djali i buzëqeshur u kthye në politikanin më radikal. U kthye në njeriun që rrezikoi deri diku stabilitetin e vendit. Nuk është thënë ende çfarë ka ndodhur. Bëhet fjalë për lobimin e tij, për një gjysmë milioni që janë shkuar për lobim në 2017.

Këtë agjendë ruse, jam i sigurt që nuk ka para të tilla. Këtë agjendë ruse më shumë se kushdo tjetër e ka çuar përpara Lulzim Basha. Në 2019 nxori opozitën nga Parlamenti duke goditur sistemin në themelin e tij.

Basha dhe Berisha e bënë sepse luajtën në bixhoz fatin e tyre. Ata nuk tentuan, nuk u interesonte rrëzimi i qeverisjes, ata po shantazhonin SHBA për të destabilizuar vendin. Ky është në krim”, tha ai.

Përveç non gratës në SHBA dhe Britani, sipas Vangjelit, Berisha rrezikon të goditet edhe nga BE. Analisti tha se ish-kryeministri nuk do të ketë mundësi të kalojë Adriatikun.

“A e kalon dot kanalin e Otrantos apo bregun tjetër të Adriatikut? Dje e kaloi me internet. Besoj se nuk do të ketë not që do ta lejojë atë të kalojë anën tjetër të Adriatikut, qoftë edhe në Bari”, u shpeh ai.

Lexo edhe :  “Juve, nis revolucioni”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Nga ana tjetër, sipas analistit, Basha do të rikthehet, por jo si politikan.

“Basha do të rikthehet sërish por si anektodë. Unë them se ai duhet të kishte ikur, jo për atë që bëri në shtator. Duhet të kishte ikur sepse humbi në prill”, tha ai.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV