20 shtator 1942/ Masakra e Letychiv, si u ekzekutuan 4000 hebrej

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Letychiv është një qytet në pjesën lindore të Khmelnytsky Oblast (provinca) e Ukrainës perëndimore, 51 km nga Khmelnytskyi dhe 33 km nga stacioni hekurudhor në Derazhnia. Ut ishte qendër administrative që nga koha cariste, më parë në provincën Podolia, megjithëse tani është administrativisht pjesë e Khmelnytskyi Raion.

Në Luftën e Dytë Botërore, Letichiv ra në duart e forcave gjermane gjatë Operacionit Barbarossa më 17 korrik 1941 pas luftimeve të rënda. Në atë veprim, trupat sovjetike që tërhiqeshin hodhën në erë digën mbi lumin Volk mbi të cilin kalonte rrugën kryesore lindje-perëndim. Kjo ndaloi përkohësisht përparimin gjerman për nëntë ditë derisa pozicioni të mund të largohej nga jugu. Ajo mbeti në duart e gjermanëve derisa u çlirua nga trupat sovjetike më 23 mars 1944.

Letychiv ishte në një rrugë të rëndësishme furnizimi lindje-perëndim që qeveria gjermane donte ta zgjeronte në një autostradë. Kjo rrugë lidhte qytetin e Proskuriv dhe rrugët drejt perëndimit në Gjermani dhe qytetin e Vinnytsia me rrugë për në frontin lindor. Vinnytsia ishte vendi i bunkerit të selisë së Hitlerit në territorin sovjetik ku ai personalisht drejtoi luftën midis 1942 dhe 1943.

Një geto çifute dhe një kamp i veçantë pune për skllevër brenda Kalasë Letychiv u krijua në Letychiv për të ndihmuar Organizatën Todt në sigurimin e punës njerëzore për projektin e ndërtimit të rrugës. Për shkak të këtij projekti të veçantë rrugor, Letychiv i mbajti hebrenjtë e tij më gjatë se shumica e komuniteteve përreth, ku njësitë Einsatzgruppen ekzekutuan popullsi të tëra hebrenjsh menjëherë pas pushtimit gjerman.

Megjithatë, kur projekti i rrugës përfundoi në verën e vitit 1942, u thirrën njësitë Einsatzgruppen. Tre të shtëna masive të veçanta ndaj hebrenjve ndodhën në shtator 1942 ku u vranë 3000 hebrenj (gjysma e getos), në nëntor 1942 ku u vranë 4000 hebrenj. (pjesa e mbetur e getos), dhe në nëntor 1943, ku u pushkatuan 200 hebrenjtë e mbetur në kampin e punës së skllevërve. Kjo eliminoi të gjithë hebrenjtë nga qyteti. Autoritetet sovjetike raportuan se gjithsej 7,200 hebrenj u vranë në një luginë në Zaletiçevka, në jug të qytetit.

Aksioni

Më 20 janar 1942, zyrtarë të lartë nazistë dhe përfaqësues të autoriteteve të Rajhut u takuan në Wannsee, një periferi jashtë Berlinit. Në këtë takim, të kryesuar nga Reinhard Heydrich, Zyra Qendrore e Sigurisë së Rajhut formoi planet e shfarosjes për “Zgjidhjen përfundimtare të çështjes hebraike”. Konferenca e Wannsee, siç quhet tani, çoi në krijimin e një rrjeti kampesh shfarosjeje të krijuara për të vrarë sistematikisht të gjithë popullsinë hebreje evropiane.

Përpara se qendrat e vrasjes të hapeshin në Birkenau, Treblinka, Sobibor, Belzec dhe Majdanek, më shumë se 1.5 milionë hebrenj ishin vrarë tashmë nga gjermanët, aleatët e tyre të Boshtit dhe bashkëpunëtorët lokalë në Ukrainë, Bjellorusi dhe republika të tjera të BRSS. Këto ishin viktimat e para të Holokaustit.

Ata nuk u transportuan me trena në vendet e famshme të vrasjeve në Poloni, me dhomat e tyre të gazit dhe krematoriumet që karakterizojnë zakonisht Holokaustin në mendjet e shumicës së njerëzve. Në vend të kësaj, këto viktima të Holokaustit u morën nga shtëpitë e tyre, zakonisht në këmbë, në periferi të qyteteve, qytezave dhe fshatrave ku jetonin dhe u qëlluan brutalisht – ballë për ballë ose pas shpine – shpesh në prani të banorëve lokalë dhe fqinjët johebrenj.

Vrasja masive e viktimave hebreje në verën dhe vjeshtën e vitit 1941 përfaqëson fazën e parë të Holokaustit, e cilësuar shpesh nga historianët si “Holokausti me plumba”. Ishte gjatë kësaj faze fillestare që skuadrat speciale gjermane të vrasjes (Einsatzkommandos) koordinuan vrasjen masive të hebrenjve me plumba me ndihmën e SS, trupave të Wehrmacht, ushtrisë rumune, “skuadroneve operative” speciale, njësive të policisë së rendit dhe bashkëpunëtorëve lokalë.

Lexo edhe :  Histori/ Misteri i vrasjes së Pablo Nerudës: vrasje shtetërore apo sëmundje?

Rimendimi i Holokaustit

Ka disa arsye që ndihmojnë për të shpjeguar pse “Holokausti me plumba” dhe studimi i Holokaustit në Ukrainë, mbetet një aspekt më pak i njohur i Holokaustit.

-Së pari, Studimet e Holokaustit u krijuan si fushë vetëm në vitet 1990. Në fillim, fusha prirej të përqendrohej te antisemitizmi brenda niveleve më të larta vendimmarrëse të Rajhut të Tretë.

-Së dyti, “sindroma e Aushvicit”, ose tendenca midis historianëve, filozofëve, shkencëtarëve politikë dhe publikut të gjerë për t’u fokusuar në qendrat e vrasjeve ku rreth 3 milionë burra, gra dhe fëmijë u vranë me gaz dhe u dogjën në një mënyrë të industrializuar, sistematike. gjithashtu nxori bursë në fazat e hershme të Studimeve të Holokaustit. Në këtë mënyrë, sipas Lower dhe Brandon, “Aushvici u bë simboli qendror i modernitetit të dalë nga binarët, nadiri i qytetërimit perëndimor”, i cili në mënyrë të pashmangshme i bëri studiuesit të neglizhonin vendet e tjera ku Holokausti u shpalos në një mënyrë tjetër.

-Së treti, deri në vitin 1991, studiuesve u mungonte aksesi në arkivat rajonale të ish-Bashkimit Sovjetik. Gjatë Luftës së Ftohtë, zyrtarët sovjetikë u përpoqën të shtypnin shumicën e diskutimeve për fatin unik të hebrenjve nën sundimin nazist. Në vend të kësaj, studiuesit sovjetikë shqyrtuan vuajtjet e të gjithë “qytetarëve paqësorë”, të cilat padyshim përfshinin shkatërrimin e popullsisë hebreje, por gjithashtu u fokusuan në një gamë të gjerë viktimash jo-hebreje. Sipas Wendy Lower dhe Ray Brandon, “ky manifestim i antisemitizmit sovjetik garantoi që arkivat në Ukrainë [dhe shtetet e tjera pasardhëse] të mbetën të mbyllura deri në rënien e Bashkimit Sovjetik”.

Sot, vendet e vrasjeve në Ukrainë janë praktikisht të pazbulueshme. Siç shkruan Paul A. Shapiro, këto vende “nuk ofrojnë asnjë nga elementët e projektimit arkitektonik që formësojnë imazhet ikonike të vendeve përkujtimore të Holokaustit në mbarë botën – “Arbeit Macht Frei” i mbështjellë me punime hekuri, kurba e portës së harkuar për në Auschwitz-Birkenau. ose oxhaku i një krematoriumi”.

Shumë nga viktimat hebreje të vrarë nga nazistët mbeten gjithashtu të padukshme. Sipas bazës qendrore të të dhënave të emrave të viktimave të Shoahut, të mbajtur nga Qendra e Ripërsëritjes së Holokaustit në Yad Vashem, rreth 50 për qind e viktimave hebreje të “Holokaustit nga plumbat” mbeten ende për t’u identifikuar.

Megjithëse nuk ka “arkitekturë shkatërrimi” në vendet e vrasjeve në Ukrainë, viktimat e para hebreje të Holokaustit nuk u zhdukën thjesht nga faqja e dheut dhe “Holokausti me plumba” është thelbësor për të kuptuar se si u zhvillua Holokausti. “Për çdo skalion të regjimit nazist,” argumenton historiani Raul Hilberg, “muajt e verës së vitit 1941 shënojnë një tranzicion nga pasiguria në siguri” pasi politikat që synonin ndaj popullatës mashkullore hebreje u zgjeruan shpejt duke përfshirë komunitete të tëra hebreje.

Për më tepër, pas pushkatimit masiv të viktimave hebreje, politika gjermane ndaj hebrenjve mori një kthesë fatale. Vrasja masive me armë zjarri mori një numër të madh të ushtarëve gjermanë dhe rezultoi joefikase në arritjen e qëllimeve që synonin shfarosjen e të gjithë hebrenjve. Ishte përvoja dhe dështimet e “Holokaustit me plumba” që përfundimisht çuan në vendimin për të kaluar në një vrasje të organizuar, sistematike të hebrenjve në formën e kampeve të shfarosjes industriale.

Të fundit

Presidenti i KE-së: Ukraina mund të jetë anëtare e BE-së në vitin 2030

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, beson se Ukraina mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2030 . “Ukraina mund të jetë anëtare e BE-së...

VIDEO/ Arbnor Muja shënon për Antwerpin, sulmuesi kuqezi i dërgon “sinjale” Sylvinhos

Arbnor Muja fantastik në ndeshjen e Chamspionsit mes Antwerpit dhe Shaktar Donjeckut, që po zhvillohet në Belgjikë. Sapo nisi minuta tretë, sulmuesi anësor i Kombëtares...

Trump përpiqet të mbrojë pasuritë e paluajtshme në gjyqin civil për mashtrime

Ish-presidenti Donald Trump po përballet në gjykatë me një padi civile prej 250 milionë dollarësh, sipas së cilës ai ka dhënë informacione të rreme...

Shkatërroi martesën për shkak të lidhjes me shërbyesen, Schwarzenegger tregon pengun

Në një intervistë të fundit, Arnold Schwarzenegger ka reflektuar mbi jetën e tij dhe ka zbuluar edhe pengun më të madh ndonjëherë për të....

Kroaci/ Përfshihet nga flakët depoja e plastikës, mbyllen shkollat

Një zjarr i madh shpërtheu në mëngjes në një depo plastike në qytetin lindor kroat të Osijekut, i cili më pas u përhap në...

Lajme të tjera

Web TV