Ismail Qemali mori pjesë në ceremoninë e varrimit të Mbretëreshës Victoria(2 shkurt 1901)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Roland Qafoku

I pari personalitet shqiptar që ka marrë pjesë në një ceremoni varrimi në Britaninë e Madhe ka qenë Ismail Qemal Vlora. Më 2 shkurt 1901 në Londër u zhvillua ceremonia mortore e varrimit të Mbretëreshës Victoria, stër stërgjyshja e Mbretëreshës Elizabeth III. Ceremonia u zhvillua në Windsor Castle sipas traditës së mbretërisë. Në atë kohë 57 vjeç, Ismail Qemali kishte mbajtur një radhë detyrash në administratën e Perandorisë Osmane.

Guvernator në disa provinca dhe një nga zyrtarët më të rëndësishëm të ministrisë së Jashtme, Ismail Qemali ishte një nga diplomatët më të njohur në Evropë. Më vonë ai do mbante edhe detyrën e Ministrit të Jashtëm Ad Interim dhe të kryetarit të Parlamentit turk. Mes shumë personaliteteve evropiane, Ismail Qemali kishte marrë ftesë të veçantë nga ceremoniali shtetëror britanik për të qenë prezent në ceremoninë e varrimit.

Këtë ai e tregon në kujtimet e tij të shkruara nga Sommerville Story në librin “The memoirs of Ismail Kemal Bey” të botuar në vitin 1920 në Britaninë e madhe. Mes të tjerave Ismail Qemali shkruan:

“Meqënëse në këtë kohë ndodhi vdekja e Mbretëreshës Viktoria, shkova në Londër për të marrë pjesë në varrim”.


Të fundit

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Uragani Ian ‘pushton’ Floridën, 2 milionë qytetarë pa energji elektrike!

Uragani Ian la një shteg shkatërrimi në Floridën jugperëndimore, duke bllokuar njerëz në shtëpitë e përmbytura, dëmtuar çatinë e një njësie të kujdesit intensiv...

Lajme të tjera

Web TV