Mbreti Charles planifikon udhëtimin e tij të parë jashtë vendit, ja ku do shkojë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbreti i Anglisë, Charles thuhet se ka zgjedhur Francën si destinacionin e parë, pas takimit me Emmanuel Macron në Londër, ku diskutuan për çështje mjedisore. Charles pritet të udhëtojë në Paris muajin e ardhshëm në një turne që mund të përfshijë edhe Gjermaninë.

Mbreti Charles dhe Macron thuhet se ndajnë një “miqësi të ngrohtë” dhe vitin e kaluar ndanë një platformë në Cop26 në Glasgow për të inkurajuar atë që mbreti e quajti një “mundësi të çmuar” për të ndihmuar në shpëtimin e planetit.

Edhe pse ende nuk janë bërë plane për më shumë udhëtime jashtë shtetit, Charles pritet të shkojë në Australi dhe Zelandën e Re në fillim të vitit të ardhshëm, duke nisur kështu vizitat e Komonuelthit.

Zyra e Jashtme, e cila merr vendimin përfundimtar për vizitat mbretërore, thuhet se dëshiron të përdorë fuqinë diplomatike të monarkisë për të përmirësuar marrëdhëniet me fqinjët e saj kryesorë evropianë pas Brexit.

Monarku i ri britanik do të qëndrojë në zi deri më 26 shtator për vdekjen e nënës së tij, Mbretëreshës Elisabeth.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV