NBA/ Shitet në ankand fanella e Michael Jordan, ja shifra e çmendur që u pagua për të

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kur kanë kaluar gati 20 vite nga tërheqja e tij nga sporti, por ish-basketbollisti Michael Jordan mbetet një nga sportistët më të dashur në botë. Aq sa të bindë dikë të shpenzojë më shumë se 10 milionë dollarë në ankand për fanellën që ai ka veshur në ndeshjen e parë finale play off në NBA, në vitin 1998, me skuadrën e Chicago Bulls.Legends profile: Michael Jordan | NBA.com

Në atë ndeshje, fituar nga Utah Jazz pas kohës shtesë, Michael Jordan realizoi 33 pikë. Ky ankand vendosi disa rekorde, pasi fanella e Jordan shitur për më shumë se 10 milionë dollarë është fanella sportive më e shtrenjtë shitur ndonjëherë. Ajo theu rekordin prej 9.3 milionë dollarë që mbahej nga fanella e Diego Maradona.

Bëhet fjalë për fanellën që Maradona kishte veshur në ndeshjen ndaj Anglisë, kur realizoi golin me dorë (botërori i vitit 1986). Ky është gjithashtu objekti më i shtrenjtë i shitur dhe që i përket Jordan, duke thyer rekordin e një kartoline të autografuar prej basketbollistit, dhe që ishte shitur për 2.7 milionë dollarë.

Sotheby’s, që organizoi ankandin, priste një ofertë deri në 5 milionë dollarë, por arritën mbi 20 oferta, duke bërë që çmimi fillestar të dyfishohej. Kjo shumë, mbi 10 milionë dollarë, ka vendosur edhe rekordin e fanellës sportive më të shitur në NBA.

Rekordi i mëparshëm ishte 3.7 milionë dollarë i një fanelle të Kobe Bryant (Lakers).

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV