NASA paralajmëron/ Një gjë e rrallë do t’i afrohet sonte Tokës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NASA ka paralajmëruar se një asteroid i quajtur Asteroid 2022 ST1 I është drejtuar Tokës dhe pritet që të kalojë afër planetit tonë në mbrëmjen e sotme (22 shtator).

Shpejtësia e këtij asteroidi është marramendëse pasi po udhëton me një shpejtësi prej 48,708 kilometra në orë.

Asteroidi do të vijë shumë pranë, në një distancë prej 1.5 milionë kilometrash, ose 0.010668 njësi astronomike. Një njësi astronomike është e barabartë me distancën mesatare mes Tokës dhe Diellit, pra 149,597,870.7 kilometra.

Asteroidi 2022 ST1 është pjesë e grupit të asteroidëve Apollo. ‘The Sky’ raporton se këtij asteroidi i duhen pothuajse 976 ditë për të përfunduar një orbitë të Diellit, gjatë së cilës distanca më e largët nga Dielli është 454 milionë kilometra dhe distanca më e afërt është 122 milionë kilometra.

Së fundmi anija kozmike DART ka marrë një pamje të këtij asteroidi në Dymos. Sipas NASA-s DART do të përplaset qëllimisht në Dimorphos, hënën asteroide të Didymos, më 26 shtator, ndërkohë që asteroid nuk përbën kërcënim për Tokën.

Kjo ngjarje përbën testimin e parë në botë të teknikës së ndikimit kinetik, duke përdorur një anije kozmike për të devijuar një asteroid për mbrojtjen planetare.”

Duke përdorur vëzhgimet e bëra çdo pesë orë, ekipi DART do të ekzekutojë tre manovra korrigjimi të trajektores gjatë tre javëve të ardhshme, secila prej të cilave do të zvogëlojë më tej kufirin e gabimit për trajektoren e kërkuar të anijes kozmike për t’u përplasur./Burimi: Tech.hindustantimes.


Të fundit

Transferim dhe dëshira, ja kërkesat më absurde të kërkuara nga lojtarët për kontratë

Kontratat gjithnjë e më shumë faraonike për futbollistët e talentuar tashmë janë të zakonshme në futboll, por ndonjëherë kërkesat...

Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.” Mitsotakis tha: Ujërat tona...

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë, nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije se ditën e sotme do të nënshkruhet kontrata 6 milion dollarëshe e shërbimit satelitor. Peleshi...

Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme. Nga JAMES WHALE Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey,...

“Enigmë në mbrojtje”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Kampionatet rikthehen këtë fundjavë dhe shumica prej ekipeve do të kenë mungesa të rëndësishme. Ndeshjet e Nations League sollën lëndime të shumta të lojtarëve,...

Lajme të tjera

Web TV