Tirana e vajzave të bukura/ Nisma e Mbretit Zog për heqjen e ferexhesë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mbretit Zog do t’i njihet nisma për heqjen e ferexhesë dhe emancipimin e gruas në Shqipërinë që ai e aspironte me kulturë evropiane.

Kjo veshje e grave dhe vajzave shqiptare, që binte ndesh me ato në Evropë, do të komentohej shpesh nga të huajt që vizitonin sidomos, Tiranën.

Me të marrë këtë vendim, lajmi bëri bujë në mediet e huaja, që i kushtuan vëmendje mbretit bashkohor të shqiptarëve.

Francezja “L’Intransigeant”, të mërkurën e 31 marsit 1937, ka botuar në faqen nr.3, një shkrim lidhur me vendimin historik të mbretit Zog, për heqjen e “çarçafit – ferexhesë” që u mbulonte fytyrat grave shqiptare. Sesi u prit ky vendim, në Tiranë dhe në mbarë Shqipërinë e sjell të plotë në shqip, Aurenc Bebja

Një vendim i mbretit Zog, që u mirëprit

(Nga i dërguari ynë special)

Tiranë, 30 mars.

Tirana

“Shqiptaret e bukura, që prej katër ditësh, kanë zbuluar fytyrat.

Mysliman besnik, por sundimtar modern, Mbreti Ahmet Zogu, në fakt, ka adoptuar nga Parlamenti një ligj që urdhëron gratë e mbretërisë së tij të heqin dorë nga “çarçafi – ferexheja”, një zakon i vjetër i imponuar në shekullin e XV-të nga turqit, kur ata pushtuan Shqipërinë pas vdekjes së heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut.

Ky vendim ka ngjallur gëzim të madh në të gjithë Shqipërinë: te gratë, së pari, të cilat, të gjitha si bijat e Evës, janë të lumtura që admirohen dhe na të gjithë të rinjtë.

Tirana është bërë papritur, një qytet i lumtur…

Të qeshurat dhe rinia ndriçojnë çdo portret…

Dhe të huajt, të kënaqur, zbulojnë bukuritë që nuk dyshonin…

Kudo, e miratojnë vendimin e sovranit – i cili, qe bërë popullor, me 1 mars 1928, duke adoptuar nga Parlamenti, barazinë e të drejtave mes gruas dhe burrit.

Lexo edhe :  Politikanët e krimbur në korrupsion dhe mjeku i arrestuar për 200 Euro

Pa dyshim, që disa myslimanë të vjetër, të cilët kundërshtojnë modernizmin, protestojnë në rrugët e Tiranës, kur takohen me gra pa ferexhe, por ata janë vetëm një pakicë e vogël, që nuk shqetëson asnjeri.

Ndërsa bukuroshet shqiptare, u përgjigjen nëpërmjet buzëqeshjeve më të lumtura”.


Të fundit

Rama sot takim me ambasadorët, ja çfarë do të diskutojnë

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të...

Republika Islamike nuk mund t’i mbijetojë këtij revolucioni

Pa shenja të dukshme të lodhjes revolucionare - pavarësisht dhunës së plotë me të cilën protestuesit u ndeshën nga duart e regjimit - iranianët...

Berisha: Do të thërrasim popullin për protesta

Në një tryezë të mbajtur këtë të mërkurë me përfaqësues të sindikatave në vend, Berisha u shpreh së do të vendoset së shpejti për...

Berisha kujton se është viti ‘91

Nga Plator Nesturi Një skemë e vjetër me fytyra të vjetra u servir si gjetje e re e opozitarizmit. Skena u luajt dje ndërsa kryetari...

Meta nis fushatën: Ligj në Kuvend për legalizimet falas

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka thënë se është bërë gati projektligji për legalizimin falas të objekteve informale. Kreu i PL ka...

Lajme të tjera

Web TV