Kush është Giorgia Meloni, gruaja që pritet të bëhet kryeministre e Italisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

45-vjeçarja Giorgia Meloni, e cila në rininë e saj e deklaroi veten një admiruese e Benito Musolinit, arriti të demonizojë imazhin e saj dhe të fraksionit të saj, si dhe të përfitojë nga frika dhe zemërimi i miliona italianëve përballë çmimeve në rritje dhe papunësisë, kërcënimi i recesionit dhe pamjaftueshmëria e shërbimeve publike.

Liderja eekstremit të djathtë të Italisë dëshiron të bëhet kryeministrja e ardhshme pas fitores së partisë së saj në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura të dielën në Itali. “Ne do të qeverisim për të gjithë italianët”, theksoi ajo, në një përpjekje për të qetësuar zërat brenda dhe jashtë vendit.

Giorgia Meloni

E lindur në vitin 1977, Georgia Meloni ishte bashkuar që në moshën 15-vjeçare me rininë e MSI-së neofashiste si reagim ndaj “terrorizmit të majtë” të asaj kohe. Më pas u bashkua me organizatën studentore të “Aleancës Kombëtare”, ndërsa në vitin 2006 u zgjodh deputete dhe në vitin 2008 u bë ministrja më e re në historinë e Italisë.

Në moshën 31-vjeçare mori Ministrinë e Rinisë në qeverinë e Silvio Berlusconit.

Dhjetë vjet më parë ajo themeloi partinë e re “Vëllezërit e Italisë”, të cilën e drejton që nga viti 2014. Në vitin 2020 ajo mori gjithashtu udhëheqjen e grupit politik të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR), i cili përfshin edhe të tjerë ultra-konservatorë dhe euro- forcat skeptike të politikave të tilla si Partia për Ligjin dhe Drejtësinë (PiS) në Poloni.

“Flaka e Përjetshme” dhe “Përshëndetje Romake”

Deutsche Welle shkroi në fund të korrikut se Meloni nuk distancohet nga fashizmi. Në autobiografinë e saj ajo pranon se lëviz në një peizazh “të minuar politikisht”. “Ne jemi fëmijë të historisë sonë, të gjithë historisë sonë”, shkruan ajo në mënyrë karakteristike. “Siç ndodhi me kombet e tjera, rruga që përshkuam është komplekse, shumë më e ndërlikuar se sa narrativat që dëgjohen.” Vetëm adhurimin e fytyrës së liderit, thotë ajo e refuzon Meloni. Gjatë intervistave në zyrat e partisë ajo shoqërohet gjithmonë me simbolin e flakës, në ngjyrat kombëtare të Italisë. “Nuk kam asgjë për të kërkuar falje në jetën time”, thotë Meloni. “E megjithatë, në shumicën e debateve televizive ku shkoj, më pyesin për historinë dhe jo për çështjet aktuale të vendit. Nuk mendoj se kjo është e drejtë.”

Lexo edhe :  U prehsh në paqe njeriu i mirë, Foto Toti!

Përpara periudhës parazgjedhore, Georgia Meloni u kishte dhënë urdhër me shkrim anëtarëve të partisë që të shmangnin deklaratat ekstreme, çdo referencë për fashizmin dhe veçanërisht “përshëndetjen romake” me dorën e zgjatur të djathtë, që të kujton “përshëndetjen hitleriane”. “Vëllezërit e Italisë” u përpoqën të kalonin nga skajet e së djathtës ekstreme në qendrën politike.

Duke qëndruar në opozitë, kundër të gjitha qeverive të njëpasnjëshme pas zgjedhjeve parlamentare të 2018, partia Fratelli d’Italia (FdI) u vendos si alternativa kryesore dhe pa përqindjen e saj të rritet nga 4,3% katër vjet më parë në pothuajse një të katërtën e votave sot (rreth 26%), ose thënë ndryshe po kthehet në partinë e parë të parlamentit të gadishullit.

“Italianët kanë dërguar një mesazh të qartë në favor të një qeverie të krahut të djathtë të udhëhequr nga Fratelli d’Italia”, tha Meloni, duke konfirmuar ambicien e saj për t’u bërë kryeministrja e ardhshme.


Të fundit


Dhunë më 6 dhjetor? Drejtori i policisë: Nuk ka asnjë informacion për ngjarje të tilla

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Muhamet Rrumbullaku, ka siguruar se policia do të garantojë mbarëvajtjen e çdo proteste që do të bëhet më 6...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon gjuhën konflikt nxitëse të Presidentit Serb Vuçiç

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë është duke i përcjellë me shqetësim deklaratat e fundit konflikt nxitëse dhe përdorimin e gjuhës denigruese të Presidentit të Serbisë...

Tashmë deputete në parlament, Arjan Konomi “i qan hallin” Ori Nebiajt

Nga java e ardhshme, moderatorja Ori Nebiaj do të jetë deputete në parlament. Kjo ka bërë që ajo të mbyllë eksperiencat e saj në...

VIDEO/ “Vritni vritni shqiptarët”, FSHF hesht ndaj koreve shoviniste nga serbët

Në një moment kur nervat kapluan lojtarët në fushë, në sfidën Zvicër-Serbi, mendësia shoviniste u vu në pah nga tifozët serbë, të cilët thërrisnin...

Lajme të tjera

Web TV