Ç’ndodh nëse Bardhi vendos të regjistrojë kandidatët e tij nën logon e PD? Flet Noka

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Flamur Noka, është pyetur se si do t’i regjistrojnë kandidatët për zgjedhjet e 2023 në rast se Gazment Bardhi i cili ka vulën e partisë, do të regjistrojë kandidatët e tij për kryetarë Bashkie me logon e PD.

Noka u shpreh se mund të përsëritet 6 marsi.  Sipas tij kandidatët mund të regjistrohen në koalicion, duke lënë të hapur mundësinë e regjistrimit të kandidatëve demokratë nën siglën e Partisës së Lirisë së Ilir Metës.

Kujtojmë që në 6 mars kandidatët e “Foltores” u regjistruan nën siglën e LSI në koalicionin “Shtëpia e Lirsë”.

Pjesë nga biseda:

Gjylmi: A jeni përgatitur për një skenar ku personi që ka vulën Gazment Bardhi të regjistrojë kandidatin e vet, në çfarë sigle do kandidoni prapë në LSI?

Noka: Duhet të rregulloi perifrazimin. Ne demokratët njohim një vendim të demokratëve, edhe ligjërisht Gjykata e Shkallës së parë ka dhënë vendim, është bllokuar me ndërhyrjen e Edi Ramës dhe jo vetëm.

Vangjeli: Kush?

Noka: Ju e merrni me mend. Çfarë është çështja? Ne kemi detyrë brenda forcës politike të zbatojmë çdo vendim të demokratëve, ai që do të zbatojë vendimet e Edi ramës le të vazhdojë. Këtu shkon çështja e pengmarrjes. Nëse Rama do të vazhdojë të mbajë peng, padyshim edhe ajo mund të ndodhë.

Gjylmi: Pra nën siglën e PL-së?

Noka: Në çdo rrethanë do të kemi koalicion, nuk do të dalim sërish nën një koalicion.

Gjylmi: “Shtëpia e Lirisë”?

Noka: Do ta diskutojmë me aleatët.

Xhafo: Kush është dhe jo vetëm?

Noka: Besoj se ju jeni të qartë se Gjykata ka patur ndërhyrje.

Vangjeli: Nga kush?

Noka: Nga Edi Rama padiskutim, ka patur dhe deklarata politike.

Lexo edhe :  Alibeaj bën deklaratën e fortë: Basha u dorëhoq që të dorëhiqej edhe Berisha

Xhafo: Trupi diplomatik?

Noka: Ka patur zëra që kanë ndërhyrë.


Të fundit

Marigo Posio, qëndistarja e flamurit që ngriti Ismail Qemali në Vlorë më 28 Nëntor 1912

Nga Prof.Assoc.proc.Doc.Ilia S.Larti Në ambientet e teatrit Durrës, Shoqata Atdhetare Kulturore Devolli dega Durrës, organizoi një simpozium Homazh për Patriotët...

Komentatori kosovar refuzon t’u përmendë emrat lojtarëve serb, ja arsyeja

Dita e djeshme ishte një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një...

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Meta e konfirmon: Do marrim pjesë!

Kreu i Partisë së Lirisë ka pranuar publikisht se do t’i bashkohet protestës së Sali Berishës më 6 dhjetor. "Siguria në Shqipëri është nën kërcënimin...

Juventus zgjedh presidentin e ri, ja kush i merr “frenat” e klubit bardhezi

Edhe pse vëmendja kryesore është te Botërori i Katarit, lajmi i dorëheqjes së Andrea Agnellit dhe bordit drejtues të Juventusit bëri xhiron e botës...

Sizmiologu i famshëm grek flet mbi tërmetet e fundit: Çfarë e pret rajonin

Sizmiologu kontravers grek Akis Tselentis ka bërë disa paralajmërime në lidhje me tërmetet e fundit në zonën e Evias në Greqi, të cilat sipas...

Lajme të tjera

Web TV