Nga komedia në realitet, si Charlie Chaplin “parashikoi” Luftën e Dytë Botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Filmi “Diktatori i madh”  u shkrua dhe u drejtua nga Charles Chaplin, i cili gjithashtu luajti rolin kryesor. I publikuar më 15 tetor 1940, filmi është një satirë mbi Adolf Hitlerin dhe regjimin nazist.

Filmi i Chaplin është i jashtëzakonshëm, veçanërisht sepse, megjithëse xhirimet filluan në vitin 1937, ai parashikoi politikën agresive të Hitlerit që çoi në Luftën e Dytë Botërore.

Filmi u përpoq të përfaqësonte regjimin e zymtë nazist, gjithashtu konsiderohet një pjesë e propagandës kundër fashizmit për shikuesit amerikanë.

Nga komedia në realitet

Filmi është një pikë kthese në karrierën artistike të Chaplin. Është filmi i parë në të cilin Chaplin mbajti një qëndrim të qartë politik. Në fakt, përfshirja e tij në politikë dhe shprehja hapur e vizioneve të tij për të majtën do t’i sillte vetëm probleme regjisorit britanik.

Chaplin luan një rol të dyfishtë në film: atë të berberit hebre dhe atë të diktatorit, Adenoid Hynkel, një personazh i modeluar sipas Adolf Hitlerit.

Emrat e ndihmësve të Hynkelit janë parodi të atyre të ndihmësve të Hitlerit. Garbitsch, ose dora e djathtë e Hynkelit, i ngjason shumë Joseph Goebbels, dhe Marshall Herring i ngjan shumë komandantit të Forcave Ajrore Luftwaffe, Hermann Göring.

Benito Mussolini është quajtur në film Benzino Napaloni. Duket se filmi, i ndaluar në Gjermaninë naziste, si dhe në shtetet nën ndikimin e saj (përfshi Rumaninë), është parë nga Adolf Hitleri dhe krerët e regjimit nazist, raporton abcnews.al.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e premte 2 dhjetor 2022

Kjo gjithashtu u ofroi nazistëve një shije të asaj që amerikanët po mendonin për ta. Ajo që ata panë ishte një komb që u përpoq të tallte Gjermaninë naziste nga frika.

Kombet e tjera që ishin neutrale në Luftën e Dytë Botërore kritikuan Amerikën në fillim të luftës dhe se komedia në formën indirekte të propagandës është e vetmja armë që Amerika ka kundër Gjermanisë naziste.

Megjithatë, filmi ofroi një pamje të qartë se si Hitleri dhe Musolini do të vepronin në Luftën e Dytë Botërore. Një tjetër faktor i rëndësishëm është fjalimi frymëzues dhe motivues i mbajtur nga Charlie Chaplin në rolin e tij të Hynkel.

Fjalimi në fakt përpiqet të tregojë anën e kundërt të një lideri fashist, një lideri që nuk do t’i  trajtonte ushtarët si mish për top dhe as kombësitë e tjera inferiore.


Të fundit

Mesazhi i Loredanës pas fitores së Zvicrës, “Kurrë mos u ngatërroni me shqiptarët”

Këngëtarja Loredana Zefi ka treguar mbështetjen e saj për shqiptart që janë pjesë e skuadrës zvicerane që u përball një...

Moti merr kthesë. Çfarë pritet nga nesër

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të dominojnë të gjithë vendin tonë për gjatë gjithë 24 orëshit, duke sjellë në territor vranësira të shumta të...

Arjan Çani thyen heshtjen, flet për herë të parë pas largimit nga Tv Klan

Lajmi se emisioni i së premtes “Zonë e Lirë”, nuk do të transmetohet më në Tv Klan bëri shumë bujë para pak muajsh. Kjo...

Greqia nuk gjen qetësi/ Një tjetër tërmet godet zonën e Tilos, ja sa është magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.8 ballë të shkallës Rihter ka tronditur Greqinë. Tërmeti është regjistruar  në orën 15:14 në zonën detare në jugperëndim të Tilos...

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të organizuar nga Bashkia e Tiranës,...

Lajme të tjera

Web TV