Giorgia Meloni e nis me “dorë të hekurt”: Duhet të ndalohen menjëherë emigrantët që…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Giorgia Meloni është kryeministrja e re e Italisë, por duket se qëndrimet e saj do të jenë ndryshe nga të ‘paraardhësve’.

Ajo ka përdorur fjalimin e saj të parë për deputetët për të theksuar synimin e saj për të ndaluar anijet me emigrantë që kalojnë Mesdheun.

“Ne duhet të ndalojmë nisjet e paligjshme dhe trafikimin e qenieve njerëzore,” tha ajo, duke përsëritur një premtim të fushatës për të ndaluar anijet që shkojnë në Itali nga Afrika e Veriut.

Për vite me radhë Italia ka qenë një qendër për emigrantët e parregullt që shkojnë drejt Evropës. Më shumë se 77,000 kanë bërë kalimin shumë të rrezikshëm drejt Italisë këtë vit, duke ushtruar presion mbi komunitetet lokale.

Meloni, drejton partinë Vëllezërit e Italisë dhe ka ardhur në pushtet në krye të një koalicioni të krahut të djathtë.

“Ne nuk synojmë në asnjë mënyrë të vëmë në dyshim të drejtën e azilit për ata që ikin nga luftërat dhe persekutimet. Gjithçka që duam të bëjmë në lidhje me emigracionin është të ndalojmë trafikantët e njerëzve që të kenë zgjedhjen për të vendosur se kush hyn në Itali,” tha ajo.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV