21-vjeçari i pastreh merret peng nga çifti, donin t’i hiqnin veshkën për vajzën e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Britaninë, pasi një çift rrëmbyen një 21-vjeçar të pastrehë duke e mbajtur peng në shtëpinë e tyre në Londër me qëllim që t’i merrnin veshkën për t’ia transplantuar vajzës së tyre.

Të pandehurit në këtë rast të çuditshëm janë Ike Ekweremadu, 60 vjeç, një senator dhe avokat në Nigeri, gruaja e tij Beatrice Nëanneka Ekëeremadu, 55 vjeç dhe vajza e tyre 25-vjeçare Sonia, e cila do të merrte veshkën, shkruajen mediat e huaja.

Një tjetër i akuzuar është një burrë i quajtur Obinna Obeta. 21-vjeçari, një i pastrehë nga Nigeria, dyshohet se u mor peng nga 1 gushti 2021 deri më 5 maj 2022 në Londër dhe u mbajt si skllav në banesën e çiftit.

Prokurorët pretendojnë se çifti e mbajti 25-vjeçarin si skllav në shtëpinë e tyre dhe planifikoi të hiqte veshkën për t’ia transplantuar vajzës së tyre 25-vjeçare Sonia.

Në një moment ai u dërgua në Royal Free Hospital në Hampstead për t’iu nënshtruar testeve para transplantimit, ku më pas refuzoi të jepte  miratimin, pretendojnë prokurorët.

Rasti u zbulua kur 21-vjeçari arriti të arratisej dhe shkoi në stacionin e policisë Staines në Surrey dhe tregoi se çfarë po përjetonte. Dyshja u arrestuan në aeroportin Heathrow më 21 qershor, ku sapo kishin mbërritur nga një fluturim nga Turqia.

 

Të fundit

Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

Amerikanët janë përballë një përsëritjeje të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020. Sondazhet tregojnë një mungesë përkrahjeje për të dy kandidatët,...

Vrau babanë në bashkëpunim me motrën dhe vëllanë, Hysen Meta pranon krimin

Hysen Meta 25 vjeç ka pranuar se ka qenë qenë ekzekutori i babait të tij Pëllumb Meta në Durrës, ndërsa është ndihmuar nga motra dhe...

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e tij, Ilir Meta ka dalë...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Lajme të tjera

Web TV