Zjarri “përpin” kampin e refugjatëve! 21 persona digjen të gjallë, mes tyre 10 fëmijë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 21 persona, përfshirë 10 fëmijë, kanë ndërruar jetë nga një zjarr në një ndërtesë në një kamp refugjatësh në Rripin e Gazës.

Një zyrtar lokal i sigurisë i tha BBC-së se një hetim fillestar sugjeroi se kishte një rrjedhje gazi nga një kuzhinë.

Jabalia është një nga tetë kampet në Gaza.

Dr Abu Laila, drejtor i shërbimeve të urgjencës në Spitalin Indonezian në Gazën veriore, e përshkroi zjarrin si “të madh”, me video në mediat sociale që tregonin të gjithë ndërtesën të përfshirë nga flakët.

Një banor i zonës, i cili nxitoi në vendngjarje, tha se benzina ishte ruajtur në ndërtesë për një gjenerator.

Një dëshmitar okular i tha BBC-së: Është shumë e vështirë, fëmijët dhe gratë digjen pa mundësinë për t’i shpëtuar.

Sipas zyrtarit të sigurisë, familja kishte festuar kthimin e një të afërmi të tyre nga jashtë.

Zjarret vdekjeprurëse, shpesh të shkaktuara nga qirinjtë, janë bërë një dukuri e rregullt në Gaza për shkak të mungesës së madhe të energjisë elektrike.

Këto janë të lidhura me bllokadën e vendosur në territor nga Izraeli dhe Egjipti dhe mosmarrëveshjet e brendshme politike palestineze.

 

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV