“Molla e kuqe”/ Turqia prezanton dronin e frikshëm 5 milionë dollarësh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rëndësia në ajër e dronëve turkë Bayraktar, veçanërisht ato të tipit TB2, filloi të kuptohej nga publiku i gjerë në konfliktin midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku ky vend në saj të aleancës me Ankaranë mundi t’i përdorë ato duke shkatërruar mjetet e tipit sovjetik të Jerevanit.

Po aq të rëndësishëm, dronët turq po tregohen në fushëbetejën ukrainase, edhe pse aty kanë si rivalë dronët e ndërtuara nga Irani. Sukseset e dronëve i kanë hapur sytë shumë vendeve, rreth 24, që tashmë ndodhen në radhë për të blerë nga kompania turke modelet e tyre.

Me një kosto rreth 5 milionë dollarë, një dron TB2 mund të shkatërrojë mjete të cilësuara si të avancuara, tanke ose sisteme kundërajrore që kanë kosto shumë herë më të lartë.

Por tani kompania Bayraktar dëshiron të bëjë një hap më tej, që mund të ndryshojë përgjithmonë konceptin e superioritetit ajror në betejat e së ardhmes.

Bëhet fjalë për modelin Kizilelma, një dron bombardues që sipas projektuesve mund të shohë fluturimet e para vitin e ardhshëm. Me një kapacitet fluturimi që shkon deri në 900 kilometra në orë, droni emri i të cilit do të thotë “mollë e kuqe” mund të mbajë me vete më shumë se një tonelatë armatime.

Risia e këtij modeli, padyshim më i kushtueshëm se paraardhësit e të njëjtës kompani, është fakti se ai do të ketë një motor të mirëfilltë, duke e shndërruar praktikisht në një avion pa pilot. “Një ëndërr 12-vjeçare”, pohojnë projektuesit, që ditët e fundit kanë prezantuar një prototip i cili ka bërë xhiron e pistës, ende pa u ngritur në qiell.

Të fundit

Ballkani mposhtet minimalisht në Çeki nga Plzen, paraqitje dinjitoze nga suharekasit

Ballkani i pafat në ndeshjen e parë të fazës së grupeve të Conference League. Skuadra nga Suhareka u mund minimalisht...

Spektakël në Holandë mes Ajax dhe Marseille, AEK ”shokon” Brightonin në shtëpi

Shumë gola për një pikë në “Johan Cruijff Arena” të Amsterdamit, me Ajaxin dhe Marseillën që ndanë nga një pikë falë barazimit spektakolar 3-3....

Biden do dërgojë sisteme të reja të mbrojtjes ajrore në Ukrainë

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare SHBA, Jake Sullivan, tha në një konferencë për shtyp, se Presidenti Joe Biden, do njoftojë Zelensky një paketë të re...

Duheshin 84 vota, Kuvendi shtyn rritjen e pagave për Kushtetuesen

Kuvendi nuk mundi të miratonte as këtë të enjte ligjin për Gjykatën Kushtetuese që parashikon rritjen e pagave për anëtarët e saj. Kjo për...

Ekzekutohet një 33-vjeçar në Shkodër, të dhënat e parae

Shkodër/Informacion paraprak   Rreth orës 21.48, në fshatin Hot i Ri, në rrethana ende të paqarta është vrarë me armë zjarri shtetasi V.F, rreth 33 vjeç,...

Lajme të tjera

Web TV