Nga zaptimi i foltores te fyerjet “kone e skizofren”/ Opozita shkakton kaos në Parlament

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Seanca e sotme plenare ka nisur me debate, akuza e kundër akuza për portin e Durrësit dhe buxhetin.

Opozita ka kërkuar t’i jepet fjala pasi nuk është lejuar t’i përgjigjet kreut të grupit të PS-së Taulant Balla.

Në shenjë proteste deputetët e opozitës kanë rrethuar foltoren, ndërkohë që Berisha është futur livë në Facebook.

“Blerina, moj Blerina. Nuk kam nevojë për minutat e askujt, kam nevojë për rregulloren, sepse ky frikacak ka frikë nga fjala dhe kërkon të na heqë të drejtën e fjalës. I duket helm e shigjeta fjala. Kjo nuk pranohet më kurrë, ose zbatoni rregulloren, ose ne do të rrimë këtu non-stop 24 orë”, tha ai.

Nga ana tjetër kreu i Grupit Parlamentar, Tualant Balla ka kërkuar që të merret masë disiplinore.

“Konferenca e kryetarëve e vendos kohën e debatit, Aty është përcaktuar 6 orë debat. Tani ju kërkoj që të procedojmë me pikën e parë me rendin e ditës për interpelancë. Këtyre që ju ka ngelur mendja te foltorja, tani zonja kryetare merrni masa për deputetët që marrin peng foltoren, merrni masë disiplinore.”- tha Balla.

Pasin mori paralajmërin për përjashtim, Berisha ka liruar Foltoren e Kuvendit dhe ka vijuar me akuza ndaj Taulant Ballës, ku tha se ka porositur vrasjen e avokatit Ravik Gurra.

“Ke kryer porositje vrasjesh dhe ke fshirë regjistrimet. Bashkë me ty në parlament është hija e të ndjerit Ravik Gurra që të ka kapur në lidhje me bandat dhe e eliminove. Kjo është tronditëse. S’ka vend në botë që nuk e dënon këtë”, tha Berisha.

Nga ana tjetër, debatet për minutazhin e fjalës kanë vijuar edhe mes Petrit Vasilit dhe Taulant Ballës.

Vasili: Mos i gënjeni qytetarët. Neni 28 nuk thotë ashtu.

Lexo edhe :  Shqipëria feston sot 110-vjetorin e Pavarësisë, ceremoni në Vlorë, koncert në Tiranë

Balla: Lexoje, lexoje mirë.

Vasili: O skizofren, dëgjo… 48 pika 3: Kur ka dakordësi të të gjithë grupeve parlamentare bie dakord për kohën. Kjo do të thotë vendosje e njëanshme e kohës. 48 pika 3 jep gjithmonë kur ka dakordësi.

 


Të fundit

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq e zi. Ajo shkruan se...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Lajme të tjera

Web TV