Nikolla mesazh ngushëllimi për vdekjen e kreut të Organizatës së LANÇ, Odise Porodini

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla ndan një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Odise Porodinit, kryetar i Organizatës së LANÇ. Jeta e tij thotë Nikolla, ishte një model sakrificash për vendin tonë.

“U nda nga jeta ish partizani dhe Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare, Odise Porodini. Jeta e tij ishte një model sakrificash për Shqipërinë, lirinë dhe progresin.

Si Kryetar i Organizatës së Veteranëve, kontribuoi deri në çastet e fundit të jetës për edukimin e brezave me dashurinë dhe përkushtimin për atdheun. Pushofsh në paqe, Odise”, shkruan Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla.

Porodini ka mbyllur sytë përgjithmonë në moshën 92-vjeçare duke lënë pas një dhimbje të madhe te familjarët, kolegët dhe të gjithë ata që e njihnin.

Për merita lufte e pune, ai kishte 8 urdhra e medalje të ndryshme. Ai gjithashtu mbante edhe titullin e lartë “Nderi i Organizatës së Veteranëve të LANÇ”, “Nderi i Organizatës së Familjeve të Dëshmorëve të  LANÇ dhe Dëshmorëve të tjerë të Atdheut” dhe i Shoqatës së Invalidëve të Luftës”, “Nder i Qarkut të Gjirokastrës”, si dhe çerifikatën e mirënjohjes nga Bashkia e Tiranës.

Të fundit

Rrëmbimi dhe vrasja Jan Prengës/ Burg përjetë kopshtarit Festim Bexhdilit

Festim Bexhdili, ish kopshtar i Kompleksit ‘Golden’ do të mbetet në burg përjetë. Gjykata e Posaçme e Apelit për...

Mes arrestit të Putinit dhe arrestit të Berishës ka lidhje

Nga Frrok Cupi Cilat janë lidhjet mes tyre? Janë disa, disa minore e disa thuajse njësoj mes të ‘madhit’ e të ‘voglit’. Lidhja kryesore, se Putin...

E rëndë/ Ndërron jetë në moshë të re ylli i TikTok-ut, dyshohet se…

Vdes në moshën 30-vjeçare ylli i TikTok-ut dhe nëna e dy fëmijëve, Jehane Thomas. Thomas vdiq tragjikisht të premten dhe lajmi vjen pak ditë pasi...

1 vit hetime për 119 kg kokainë tek “Bana King” , lirohet nga burgu Marson Murataj

Elton Qyno Gjykata e Tiranës, ka liruar nga qelia Marson Murataj, menaxherin e kompanisë “Bana King”, i arrestuar një vit më parë për prezencën e...

U la jashtë zgjedhjeve nga KAS/ Berisha merr vendimin urgjent, zbardhet DOKUMENTI

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor vendimin e KAS për të lënë jashtë zgjedhje lokale të 14 majit kanidatët e primareve.

Lajme të tjera

Web TV