Xhaçka, “mollë sherri”/ Bardhi përplaset me Nikollën, të hënën vendoset për mandatin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mandati i Olta Xhaçkës, ish-ministres së Mbrojtjes, ka qenë “mollë sherri” në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Nënkryetari i PD-së, Gazment Bardhi, u përplas me kryeparlamentaren Lindita Nikolla, së cilës i kërkoi llogari për moszbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese.

Ai deklaroi se moszbatimi i vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, përbën vepër penale.

Nikolla iu përgjigj se për Xhaçkën do të mblidhet të hënën Këshilli i Mandateve, ndërsa Bardhi deklaroi se sipas procedurës, çështja duhet të shkojë në Kuvend.

Deklarata e plotë:

Bardhi: Në shkelje të kushtetututes ju si kryeparlamentare dhe si mazhorancë po refuzoni të zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Keni nxjerrë justifike absurde nga janari i vitit 2023 e deri më sot. Kjo praktikë e Gjykatës Kushtetuese, është praktikë e njohur, por ju bëni sikur nuk e kuptoni dhe e zvarrisni. Doni ta ktheni edhe njëherë te Këshilli i Mandateve, ku vendimet e këtij këshilli kanë qenë subjekt i shqyrtimit në Kushtetuese.

Nikolla: Të hënën do të mbledhim Këshillin e Mandateve për këtë çështje për të vijuar procedurën.

Bardhi: Procedura thotë se çështja do duhet të vijë në Kuvend. Por ju kërkoni ta zvarrisni…

/O.S

Të fundit

I papërtueshmi Meta, e nis ditën me urimin e ditëlindjes së poetit Naim Frashëri

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka përkujtuar sot ditëlindjen e poetit të madh të Rilindjes Kombëtare, Naim...

SPAK ‘frenon’ rritjen e çmimeve të apartamenteve

Pastrimi i parave të krimit të organizuar, investimet në pronat e paluajtshme, mbetet mënyra kryesor për pastrimin e parave në Shqipëri”, tha pak ditë...

‘Katunar pa pretendime dhe i padukshëm’/ Ku e sheh veten kryeministri Rama pas 20 vitesh

Ku e sheh veten kryeministri Edi Rama pas 20 vitesh? Në podcastin ‘Flasim’ ku kishte të ftuar këngëtarin Alban Skënderaj Rama tregoi “Duke u marrë me...

Teknologjia e shëndetit/ Inteligjenca Artificiale do vizitojë njëlloj si një mjekët

Inteligjenca Artificiale do t’ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo gjithashtu përballet me pengesa të...

“Do e gjej forcën në dhimbje”, çfarë shkruante në rrjetet sociale efektivja që u vetëvra

Një ngjarje e rëndë tronditi Tiranën pasditen e së premtes, ku 21-vjeçarja Aldorjana Loshi, efektive në komisariatin nr.5 në Kamëz i dha fund jetës...

Lajme të tjera

Web TV