Pallati i pabanueshëm pas tërmetit/ Isaku thirrje banorëve të largohen: Ka pasur shkarje

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i urbanistikës në Bashkinë e Bulqizës, Erjon Isaku ka bërë me dije se ka pasur shkarje tektonike në pallatin në lagjen e re që u shpall i pabanueshëm prej dëmtimeve. Në një lidhje live për Report Tv, Isaku tha se është ngritur grupi i punës ndërsa banorët duhet të largohen pasi rrezikojnë jetën.

“Ky pallat është dëmtuar nga tërmeti i 2019 por ka pasur dhe shkarje tektonike. Kemi marrë grupe ekspertësh për studim gjeologjik dhe na kanë ardhur përgjigje që është problem dhe banorët kanë pranuar bonus qeraje. Duke marrë shkas dhe tërmetin e 15 janarit, kemi ngritur grupin e punës dhe nga ky moment, dje erdhën dhe ekspertë nga Tirana. Banorët duhet të largohen.

Grupi i ekspertëve thotë ose të bëhet pallat i ri apo të përforcohet pallati ekzistues. Vendimin do e japin ekspertët e fushës. Edhe në lagjen e vjetër ka banorë se ne kemi dalë e kemi takuar çdo banor dhe i kemi lajmëruar. Atje janë gati 8 familje, një pjesë janë larguar dhe të tjerë refuzojnë”, tha Erjon Isaku.

Ende nuk ka një përgjigje se kur do të marrin shtëpinë e re, ndërsa Isaku thotë se e rëndësishme është të sigurohet jeta e tyre ndërsa ditët në vijim do të sqarohet çdo gjë.

Të fundit

Vjehrra ishte dëshmitarja e fundit/ Metën nuk e mban vendi, paralajmëron SPAK

Altin Dumani, është një hap larg shndërrimit në një figurë historike, simbol i drejtësisë së re dhe hero i...

Përfiton nga amnistia penale, lirohet nga burgu ish-kryebashkiaku i Lezhës Fran Frrokaj

Përfitues i amnistisë penale që nis të zbatohet këtë të mërkurë është edhe ish-kryebashkiaku i Lezhës, Fran Frrokaj. Frrokaj u dënua në muajin tetor të vitit 2022...

Kjo është pjesa e trupit që duhet të lyhet e para me krem kundër diellit

A e nisni edhe ju lyerjen me krem nga këmbët për të shkuar te fytyra? Nëse e keni kthyer këtë në një ritual, atëherë...

Ndodh fenomeni i rrallë/ Athina dhe zonat përreth mbulohen nga mjegulla portokalli!

Një mjegull portokalli, e ardhur nga shkretëtira e Saharasë ka mbuluar të gjithë kryeqytetin grek, Athinë. Sipas zyrtarëve, ky është një nga episodet më të...

Veliaj i uron ditëlindjen ish-presidentit Hashim Thaçi: Luftëtar i lirisë së Kosovës!

Ditën e sotme ish-presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka ditëlindjen. Në këtë ditë të shënuar nuk ka munguar një urim i veçantë nga...

Lajme të tjera

Web TV