21 Janari, Artan Hoxha thirret në polici: Garda ekzekutoi me urdhër njerëz të pafajshëm..

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari Artan Hoxha është thirrur sot në Policinë e Tiranës lidhur me një përgjim të bërë publik nga ai dy ditë më parë, në 12 vjetorin e protestës së 21 Janarit ku mbetën të vrarë katër qytetarë.

Hoxha tha për mediat pas daljes nga Drejtoria e Policisë së Tiranës se përgjimi i nxjerrë prej tij tregoi se Garda vrau me urdhër protestuesit e pafajshëm. Ai tha se i takon tashmë prokurorisë të kryejë hetime për dy prej vrasjeve që janë ende pa autor, ajo e Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës.

Duke cituar avokatin Maks Haxhia, Hoxha ironizoi duke thënë “Kush vjen këtu, duhet të vishet trashë”.

“Unë i jam përgjigjur thirrjes që ka bërë Prokuroria e Tiranës, e cila është duke hetuar 21 Janarin. Detyra është e policisë gjyqësore të kryeqytetit, siç ka thënë edhe Maks Haxhia, ata që vijnë këtu duhet të vishen trashë. Është prokuroria ajo që verifikon nëse është një indicie që të çon drejt një prove. Ajo që është fakt është se ne kemi sot dy të vrarë Hekuran Dedën dhe Aleks Nikën, që janë ekzekutuar para kamerave dhe janë pa autor.

Ajo që kam nxjerrë unë së fundmi dëshmon se Garda jo vetëm nuk ka zbatuar ligjin, por ka ekzekutuar qytetarë të pafajshëm. Për sa kohë këto vrasje janë pa autorë, kryeministri i kohës Sali Berisha dhe kryeministri Edi Rama duhet t’i japin një përgjigje. Kush e ka vrarë Aleks Nikën? Kush e ka vrarë Hekuran Dedën? Për fat të mirë dimë kush e ka vrarë Ziver Veizin. Pamja që nxorra unë rrëzoi gjithë alibinë që kishte ngritur Sali Berisha’, u shpreh gazetari Hoxha.

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV