Damian Gjiknuri: Sot kallëzojmë në SPAK, Berishën, Bashën e Prendin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Përmes sekretarit të përgjithshëm Damian Gjiknuri, PS njoftoi sot se do të dorëzojë padinë në SPAK për të hetuar vrasjet e 21 janarit në Bulevard.

Në një konferencë për mediat nga selia e PS, Gjiknuri tha se provat e reja kanë dalë në shesh dhe organet e drejtësisë nuk mund të flenë më mbi këtë dosje.

“PS do të depozitoj sot një kallëzim në SPAK për shtetasit, Sali Berisha, Lulzim Basha dhe Ndrea Prendi për kryerjen e veprave penale të vrasjes në rrethana të tjera cilësuese referuar ngjarjes së 21 janarit 2011. Dialogjet e tregojnë qartë se vrasjet u urdhëruan nga lart dhe u përgatitën me gjakftohtësi kriminale.

SPAK të zbulojë kush e fshiu serverin. Qeveria nuk është trup gjykuese, as kryeministri nuk është prokuror. Në kushtet kur drejtësia ka zgjedhur të tallet me drejtësinë. Provat janë të mjaftueshme, organet e drejtësisë nuk mund të flenë më mbi këtë dojse. I bëjmë thirrje prokurorisë të marrë në konsideratë provat e reja.

Materiali është bërë publik, bazuar në faktet e reja që jep ky material, ne kuptojmë zinxhirin e vendimmarrjes. Del një fakt i ri, urdhri nga lart. Kush e dha urdhrin ka vetëm dy eprorë. Ish miinstri I Brendshëm dhe ish kryeministri. Është koha që e vërteta të dalë tashmë. “ u shpreh Gjiknuri.

Pyetjes së një prej gazetarëve të pranishëm se pse nuk kërkoni që të hetohen edhe organizatorët e protetës, Gjiknuri u përgjigj se ata janë hetuar dhe nuk është gjetur asgjë e paligjshme.

“Hetimi është bërë. Protesta ishte qytetare e thirrur nga PS dhe nuk gjeti asgjë të paligjshme prokuroria në atë. Drejtësia është e hapur të bëjë çfarë të dojë edhe sot. Ajo që duhet të dhembë është vrasja e qytetarëve të pafajshme. Kjo meriton hetim, ky është legjitimiteti i një shteti demokratik, ” tha Damian Gjiknuri.

Të fundit

Sevilla mposht Romën me anë të 11-të metërshave dhe shpallet kampione e Europa League

Sevilla në qiellin e shtatë. Skuadra andaluziane triumfon në finalen e Europa League-s ndaj Romë në ruletën e penalltive,...

“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News....

Ligji i ri për pronat/ Manja: Deri në Dhjetor 2024 shqyrtohen 9 mijë kërkesa

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja,ka folur në emisionin “Opinion” për vendimin e Këshillit të Ministrave për ndryshimet në ligjin e pronave për të kompensuar...

Komandanti i KFOR-it/ Po të mos ndërhynim në veri, tani do të mbanim zi për viktimat

Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur zi për...

“Nuk e lejoj as të gjallë e as të…”/ E bija falsifikon firmën dhe i merr nënës shtëpinë

Më 21 Mars, emisioni Stop transmetoi problemin e zonjës Varvara Kapurani, një 77-vjeçare nga Elbasani, e cila pas vdekjes së të shoqit dhe pas...

Lajme të tjera

Web TV