Shqiptari bëhet hero në Greqi/ Futet mes flakëve dhe shpëton foshnjën 1 vjeç

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një 22 vjeçar shqiptar është berw lajmi i parë në mediat greke ditën e sotme për shkak të aktit të tij të jashtëzakonshëm heroik. Ai ka shpëtuar një fëmijë teksa kishte mbetur vetëm brenda shtëpisë së tij të mbuluar nga flakët. Ngjarja ka ndodhur orët e para të pasdites dje në qendër të Lamisë në Greqi, kur ka rënë zjarri në një gjysmëbodrum, ku ishin  një familje rome, konkretisht një grua 57-vjeçare me tre nipërit e saj, 6, 5 dhe 1 vjeç e gjysmë 5 vjeç, pasi prindërit mungonin

Ishte pak para orës katër pasdite të së shtunës kur Dionisi, një 22-vjeçar, ishte duke u kthyer për në shtëpi dëgjoi thirrjet për ndihmë dhe vrapoi për të parë se çfarë po ndodhte. Sapo ka mbërritur në vendngjarje ka parë shumë tym dhe dhoma e një shtëpie ishte në flakë. Jashtë ishte gjyshja me dy fëmijët më të mëdhenj dhe fqinjët që thërrisnin për ndihmë dhe ishin në panik.

Më pas 22-vjeçari dëgjoi njërin prej vëllezërve duke qarë se foshnja ishte brenda në shtëpi. Dionisi, pa u menduar, hoqi xhaketën dhe nxitoi në dhomën që digjej.

“Fëmija po qante dhe me një zë që dridhej më tha se foshnja ishte në shtëpi. Menjëherë hodha xhaketën dhe i dhashë një goditje të fortë dritares së dhomës në nivel rruge. Hyra brenda dhe mora foshnjën që ishte në flakë. Gjithçka ndodhi kaq shpejt. Fatmirësisht fëmija ka shpëtuar dhe është mirë. Bëra atë që do të bënte çdo njeri nëse i rrezikohej jeta…” , tha 22-vjeçari Dionis Abdiai, me origjinë shqiptare, që ka lindur dhe rritur në Lamia, ku jeton dhe punon.

Lexo edhe :  Masakroi gruan me thikë, shqiptari i jep fund jetës në qeli pas vrasjes së bashkëshortes

Siç thanë fqinjët e tjerë, fëmija u shpëtua literalisht në momentin e fundit pasi flakët kishin arritur tek ai dhe siç mund ta shihni në foto dhoma është shkatërruar plotësisht.

Në vendngjarje ka mbërritur policia e Lamisë me dy automjete dhe pesë zjarrfikës të cilët kanë shuar zjarrin para se të përhapet në banesat e tjera.

Të fundit

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Lajme të tjera

Web TV