Këngëtari iranian fiton çmimin Grammy nga burgu dhe shpërthen në lot

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një këngëtar iranian i cili po përballet me burgun për këngën e tij që është bërë himn i protestave të vazhdueshme që tronditën Republikën Islamike, shpërtheu në lot kur pa se kishte fituar një çmim Grammy.

Shervin Hajipour u shfaq i habitur pasi dëgjoi Jill Biden, gruan e Presidentit Joe Biden, të deklaronte se ai do të kishte fituar çmimin e veçantë në Grammy për ndryshimet shoqërore për “Baraye”. Një video në internet tregoi Hajipour në një dhomë të errësuar, duke fshirë lotët pas lajmit.

Kënga e Hajipour “Baraye”, ose “For” në anglisht, fillon me: “Për kërcimin në rrugë”, “për frikën që ndjejmë kur puthemi”. Teksti rendit arsyet pse iranianët e rinj kanë postuar në Twitter se pse ata kishin protestuar kundër teokracisë në pushtet të Iranit.

Ai përfundon me sloganin që është bërë sinonim i protestave që nga vdekja e gruas kurde iraniane Masha Amini: “Për gratë, jetën, lirinë”.

E publikuar në faqen e tij në Instagram, kënga u bë shumë shpejt virale. Hajipour më pas u arrestua dhe u mbajt për disa ditë përpara se të lirohej me kusht në tetor. Këngëtari 25-vjeçar po përballet me akuzat për “propagandë kundër regjimit” dhe “nxitje të dhunës”, sipas Aktivistëve të të Drejtave të Njeriut në Iran, një grup që ka monitoruar protestat prej muajsh.

Akuzat me të cilat përballet Hajipour mund të sjellin deri në gjashtë vjet burg të gjitha së bashku. Këngëtarit i është ndaluar edhe largimi nga Irani.

E veshur me një fustan të shndritshëm Oscar de la Renta me sup në ceremoninë e Grammy-t në Los Angeles, Biden tha se një këngë “mund të bashkojë, frymëzojë dhe në fund të ndryshojë botën”.

Lexo edhe :  Shkencëtarët identifikojnë përbërësin sekret në pikturat e Leonardo da Vinçit

“Kjo këngë u bë himni i protestave të Mahsa Amini, një thirrje e fuqishme dhe poetike për liri dhe të drejtat e grave,” shtoi ajo. “Shervin u arrestua, por kjo këngë vazhdon të rezonojë në mbarë botën me temën e saj të fuqishme: Gratë, jeta, liria”.

Të fundit

Manchester City “shkrin” Liverpoolin në Etihad dhe vijon ndjekjen ndaj Arsenalit

Manchester City përmbys dhe bën “poker” ndaj Liverpool, duke ndezur festën në “Etihad Stadium”. Ishte ekipi i Jurgen Klopp ai...

“Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës”/ Rama akuza Hagës për gjyqin ndaj Thaçit

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat...

Tragjike/ Ish-mjeku vret gruan dhe dy fëmijët, më pas i jep fund dhe jetës së tij

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, ku një ish-mjek italian ka vrarë gruan, dy fëmijët dhe më pas ka kryer vetëvrasje. Ngjarja ndodhi...

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës Selman Stërmasi

Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare bashkëshortja e legjendës së futbollit shqiptar Selman Stërmasi, Nezihat Stërmasi. Nezihat ishte një nga mbështetëset më të mëdha të...

Sot 1 Prilli! Ironia e Bledi Manes: Gëzuar ditëlindjen Olta dhe Luiz…

Bled Mane sapo bëri atë që di të bëj më mirë, sërish. Gazetari ka bërë një postim në rrjetet sociale ku me rastin e...

Lajme të tjera

Web TV