HORROR në Bullgari/ 18 persona gjendet të vdekur brenda kamionit, çfarë ka ndodhur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Bullgari, ku 18 persona janë gjetur të vdekur brenda një kamioni.

Ministria e brendshme e Bulgarisë njoftoi sot se kamioni po transportonte rreth 40 njerëz të fshehur në dërrasa. 18 prej tyre u gjetën të vdekur në kamionin e braktisur në afërsi të kryeqytetit Sofje, teksa vendi ballkanik përballet me një numër në rritje të kalimeve ilegale të kufirit.

“Automjeti po transportonte ilegalisht rreth 40 emigrante të fshehur mes drurëve, 18 prej të cilëve kanë vdekur”, thuhej në deklaratën e ministrisë.

Pasi vendasit njoftuan policinë, kamioni u gjet në fshatin Lokorsko, rreth 20km në verilindje të kryeqytetit. Disa emigrantë të gjetur të gjallë u dërguan për ndihmë në spital. Autoritetet nisën kërkimin për trafikantët që drejtonin kamionin, të cilët ishin larguar, thanë autoritetet. Ky është deri tani incidenti më i rëndë me emigrantët në Bullgari.

Vendi është anëtar në Bashkimin Evropian dhe ka ashpërsuar sigurinë për të ndaluar kalimet ilegale të kufirit.

Bullgaria ka ngritur gjithashtu një gardh me gjemba rreth 180 km të gjatë në kufirin e saj me Turqinë në lindje.

Vendi është përballur me akuza për abuzime me njerëzit që përpiqen të kalojnë kufirin nga Turqia, si për shembull arrestime, rrahje apo shkelje të tjera të të drejtave, thonë grupet monitoruese.

Të fundit

Gjykata e ka orientuar vendimin e Apelit, por PD duhet ta tejkalojë sindromën e ‘vulës’

Nga Namir Lapardhaja  Sagës së stërzgjatur të historisë së logos dhe vulës së Partisë Demokratike të Shqipërisë duket se do...

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit Ben Affleck. Mirëpo mbrëmjen e djeshme...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

Lajme të tjera

Web TV