Rritja e pagës minimale/ Ekspertët: E nevojshme në kohë krize, por ka pasoja

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja e pagës minimale nga 34 mijë lekë në 40 mijë lekë është e nevojshme në këtë situatë krize çmimesh.

Kështu e vlerëson eksperti për ekonominë Adrian Civici vendimin e qeverisë, sipas të cilit një masë e tillë do të ndihmojë një kategori të madhe njerëzish.

“Kjo është një masë që lidhet kryesisht me sektorin privat. Është një shpërblim më i mirë për punën, rritja e saj do të ndikojë direkt në plotësimin e disa shërbimeve dhe rritjen e konsumit e fuqisë blerëse.

Po ashtu ka edhe efekt zinxhir, sepse është edhe një shtytje që mund të ushtrojë presion edhe në rritjen e pagës mesatare. Politikat e pagave në Shqipëri duhet të rishikohen vazhdimisht.”- tha Adrian Civici, ekspert për ekonominë.

Por, për ekspertët kjo rritje e fortë e pagës minimale pritet të shoqërohet edhe me efekte të tjera pasi rrit kostot për biznesin dhe mund të nxisë më tej informalitetin në tregun e punës.

“Ka edhe probleme që duhen marrë në konsideratë në këtë rast, sidomos për atë kategori biznesesh që shpenzimet për paga zënë rreth 60-70% të kostos së tyre dhe kjo mund të ketë ndikim të paktën në periudhë afatshkurtër direkt në çmimet e tyre dhe në nivelin e konkurueshmërisë dhe nga ana tjetër duhet trajtuar me kujdes edhe fenomeneve informale, sepse eksperienca në Shqipëri ka treguar se rritja e pagës minimale dhe masa që kanë të bëjnë me nivelin e pagave kanë prodhuar efekte negative që kanë të bëjnë me informalitetin sa i përket dhënies e marrjes së pagës.”- tha Adrian Civici, ekspert për ekonominë.

Përgjatë harkut kohor të 10 viteve të fundit paga minimale ka ndryshuar 10 herë në rang vendi ku rritja ka qene 1-2 mijë lekë, ndërsa rritja e fundit me 6 mijë lekë është më e madhja e shënuar ndonjëherë në mbi 25 vite.

Të fundit

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse hani 2 banane në ditë, për një muaj

Bananet konsiderohen si ushqim i plotë, i kompletuar, por shpesh i nënvlerësojmë ato. Megjithatë, ky fryt ekzotik ka potencialin të...

I dha fund lidhjes me Kristin në “BBV”/ Keisi zbulon arsyen: M’u errësuan sytë, më bëri…

Disa ditë më parë Keisi i habiti të gjithë banorët e “BBVIP” me vendimin e saj për t’u ndarë nga Kristi. Gjatë emisionit radiofonik që...

DASH publikon raportin për Shqipërinë/ Qeveria keqpërdori administratën

Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni i vazhdueshëm në qeverisje, në organet e zbatimit të ligjit...

VIDEO/ Monika Kryemadhi “e djeg” me të rinjtë e Partisë së Lirisë

Monika Kryemadhi ka marrë pjesë dje në një aktivitet me të rinjtë e Partisë së Lirisë. Ajo është mjaft popullore në rrjetet sociale dhe së...

170 ditë në protestë/ Kërcënojnë banorët e Bërxullës: Do shkojmë deri në vetëflijim

Në studion e FaxNews ka qenë të ftuar Bihane Basha dhe Dashamir Voci, banorë të Bërxullës,për të diskutuar rreth shqetësimeve që ata kanë në...

Lajme të tjera

Web TV