Bie inflacioni por jo çmimet, ja ushqimet në të cilat u reflektua

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inflacioni është ngadalësuar në këtë fillimvit, por ulja e çmimeve te ushqimet e shportës është reflektuar në pak produkte.

Në krahasim me një vit më parë ulje ka tek orizi me 1.6 lek/kg si dhe te veza, vaji lulediellit, sheqeri dhe domatja. Ndërkohë tek fruta-perimet; specat, kastraveci, qepa, fasulja nuk e kanë ndalur rritjen e çmimit, ashtu si edhe molla dhe portokallet.

Produktet e bulmetit ndërkohë vijojnë të shtrenjtohen më shpejt nga çdo kategori tjetër. Djathi i bardhë ka arritur në 900 lek/kg, ndërsa kaçkavalli rreth 1200 lek/kg sipas INSTAT. Qumështi është rritur me 1.5 lek në 156.6 lek/litri. Gjithashtu mishi dhe të gjithë nënproduktet e tij vijnë me rritje, ku më të fortën e ka pësuar mishi i qengjit në gati 1200 lek/kg, ndërsa mishi i viçit ndjek nga pas me përafërsisht 1115 lek/kg.

Qytetarët shprehen se mishi dhe djathi janë bërë të paprekshëm

Në një totale për listën e shportës bazike pa përfshirë produktet e akcizës, alkool, cigare, naftë një qytetarëve nga janari 2022 i janë rritur shpenzimet me 25%, ndërsa për t’i siguruar të gjitha i duhen 15 500 nga 12 170 lek, dy vite më parë. Ndërkohë paga mesatare gjatë kësaj periudhe është rritur me 17%, ku ka ndihmuar edhe rritja e fortë në administratën publike në tremujorin e dytë të 2023-it./O.S

Të fundit

Doni lëkurë të pastër? Ja si ta përdorni të bardhën e vezës për të trajtuar fytyrën

Një nga gjërat që shumica e njerëzve harrojnë të përfshijnë në rutinën e tyre është kujdesi për lëkurën. Nga dielli...

Haiti, vriten tre persona, mes tyre vajza e një kongresmeni amerikan

Tre misionarë të organizatës amerikane “Misionet në Haiti”, qendra e të cilëve ishin vendosur në Oklahama janë vrarë pasi u zunë pritë nga një...

“Peshkaqenët e borxheve”/ Deralla: Në vitin 2020 Banka e Shqipërisë mori një plan masash

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi masat e sigurisë për 9 personat e përfshirë në skandalin e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet te ashtuquajturave...

OBSH: COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë

Pandemia COVID-19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë për gati dy vjet, kur u përhap nga viti 2019 dhe 2021, duke zhbërë një dekadë përparim, tha...

Skema e mashtrimit me mikro-kreditë/ “Rasti, më i keq se firmat piramidale”

Disa ditë më parë, Prokuroria e Tiranës ka goditur skemën e zhvatjes së qytetarëve nëpërmjet të ashtuquajtur mikrokredi me interesa të larta, për shlyerjen...

Lajme të tjera

Web TV