Eksperimenti tregon planetin që mund t’i japë fund jetës në Tokë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas një studimi të UC Riverside, nëse do të kishte pasur një planet midis Marsit dhe Jupiterit, ai do të ishte në gjendje ta shtyjë Tokën nga sistemi diellor dhe të zhdukë jetën në këtë planet. Stephen Kane, shkencëtarë shpjegoi se eksperimenti kishte për qëllim të adresonte dy boshllëqe të dukshme në shkencën planetare.

Studimi ka implikime për aftësinë e planetëve në sisteme të tjera diellore për të pritur jetë. Planeti më i madh tokësor është Toka, dhe gjigandi më i vogël i gazit është Neptuni, i cili është katër herë më i gjerë dhe 17 herë më masiv se Toka, teksa nuk ka asgjë në mes.

“Në sisteme të tjera yjore ka shumë planetë me masa në atë hendek. Ne i quajmë super-Tokë. Shkencëtarët e planetëve shpesh dëshirojnë të kishte diçka midis këtyre dy planeteve. Duket si pasuri e paluajtshme e humbur,” tha Kane.

Rezultatet, të publikuara në Planetary Science Journal, ishin kryesisht katastrofike për sistemin diellor.

Jupiteri është shumë më i madh se të gjithë planetët e tjerë së bashku, masa e saj është 318 herë më e madhe se ajo e Tokës, kështu që ndikimi i saj gravitacional është i thellë.

Të fundit

Mjeku ngre alarmin: S’ka terapi për atrofi spinale muskulare, ja çfarë ndodh me pacientët

Naim Zeka, shefi i repartit të Neurolofgjisë në Pediatri, tha se për fat të keq Shqipëria ende nuk ka...

Princesha Diana e quante mbretin Charles “një makth”, por pse?

Zbulimet e reja rreth princeshës Diana dhe marrëdhënien e saj me mbretin Charles, po dalin në dritë nga kryredaktorja e revistës “Majesty”, Ingrid Seward...

Arkitekti i njohur: Muzeun e Krujës nuk e projektoi vajza e Enver Hoxhës, por unë!

Pasi e kishin shtyrë për vite të tëra realizimin e këtij muzeu, Enver Hoxha vendosi më në fund që ta ndërtonte pikërisht atëherë, kur...

Emrat e rinj të ambasadorëve dhe të emisarëve të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Ajo që ishte kuptuar kohë më parë nga burimet diplomatike të Radios Evropa e Lirë, lidhur me rotacionin e madh të ambasadorëve të Bashkimit...

Presidenti Begaj sot në Kosovë, takim ‘kokë më kokë’ me Osmanin!

Presidenti Bajram Begaj ndodhet në Kosovë, me ftesë të presidentes Vjosa Osmani. Begaj u nis drejt Kosovës pasditen e djeshme. Sot është parashikuar që Presidenti...

Lajme të tjera

Web TV