“Vaji i Bylbylit”/ Meta uron Ditën e Verës me vargjet e Ndre Mjedës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka uruar sot shqiptarët me rastin e Ditës së Verës, që simbolizon ardhjen e pranverës.

Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Meta ka kujtuar vargjet e njohura të Ndre Mjedës, “Vaj i Bylbylit”.

“Me vargjet e mrekullueshme të poetit tonë të madh Ndre Mjeda, ju uroj të gjithëve Gëzuar Ditën e Verës!

Po shkrihet bora

Dimni po shkon;

Bylbyl i vorfen

Pse po gjemon?

Gjith fushet e mallet

Blerimi i mbeloj;

Livadhi e pema

Gjith kah lulzoj.

A cile kafazi,

Bylbyl, flutro;

Nder pyje e ograja,

Bylbyl, shpejto.”, tha Meta.

Të fundit

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Thumanë-Kashar/ Balluku: Po punohet me ritme të shpejta për ta përfunduar me 30 qershor

Zëvendës kryeministrja, njëherësh Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi punimet në aksin Thumanë-Kashar. Ministrja tha se po punohet me ritme të shpejta...

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit

Kompania Google njoftoi të martën, më 14 maj, se do të përdorë inteligjencën artificiale në motorin e saj të kërkimit për t’u ofruar përdoruesve...

Lajme të tjera

Web TV