Rama: Shqipëria sot jo më në fund të trenit, por është në krye në këtë rajon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në konferencën me delegacionin e BE-së, kryeministri Edi Rama u shpreh se procesi i rrugës së anëtarësimit drejt BE-së ka qenë i vështirë dhe disa herë edhe i padrejtë.

Ai theksoi se Shqipëri sot nuk është më në fund të trenit të integrimit, por është në krye në këtë rajon ku roli ynë vlerësohet si model në aspektin e promovimit të paqes dhe dialogut.

Edi Rama: Dëshiroj që të shpreh mirënjohjen për të gjithë mbështetjen që kemi marrë në një proces që ka qenë i vështirë dhe në një periudhë kohe jo të shkurtër ka qenë i drejtë për shkak të konjukturave politike. Sot me mbledhjen për herë të parë të këshillit të stabilizimit dhe asociimit, ju na keni dëshmuar vullnet për të na mbështetur në këtë rrugë që është e çelur dhe e drejtë, por jo pa vështirësitë e veta.

Atmosfera e kësaj mbledhjeje ishte pozitive dhe kemi dakordësi të plotë në të gjithë boshtin e kësaj marrëdhënie strategjike.

Shqipëria sot nuk është më në fund të trenit të integrimit, por është në krye në këtë rajon ku roli ynë vlerësohet si model në aspektin e promovimit të paqes dhe dialogut.

Të fundit

Leipzig triumfon ndaj Frankfurt dhe fiton Kupën e Gjermanisë në vitin e dytë radhazi

Leizpigu për të dytin vit radhazi fitues i Kupës së Gjermanisë. Klubi gjerman në pronësi të markës së famshme...

Basha: U tërhoqa se nuk doja luftë, PD do të bëjë ndryshimin me mbështetjen e SHBA

Ish-kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me të rinjtë në Lezhë, ku është shprehur se tërheqja e tij nga politika, u bë...

Aksidenti në Rrëshen, shkon në 7 numri i të plagosurve, mes tyre 3 fëmijë

Është rritur numri i të plagosurve nga aksidenti i rëndë i regjistruar mbrëmjen e sotme në Rrugën e Kombit në zonën e Rrëshenit ku...

Rrëzohet te Mali i Robit, humb jetën turistja polake

Një shtetase polake 83-vjeçare në afërsi të një hoteli në Kavajë është rrezuar aksidentalisht në trotuar dhe për pasojë ka humbur jetën. Pas rrëzimit në...

Tjetër “divorc” tek Los Blancos, Hazard do të largohet nga klubi në fundin e këtij sezoni

Në një ditë me lamtumirë “yjesh”, surpriza vjen nga Spanja: Eden Hazard largohet nga Reali i Madridit. Marco Asensio ishte i pari, më pas...

Lajme të tjera

Web TV