OBSH: COVID-19 do të përfundojë si emergjencë e shëndetit publik këtë vit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se bota është shumë më mirë tani se sa gjatë nisjes së pandemisë së COVID. Ai tha se është “mirë të shohësh” që për herë të parë, numri javor i vdekjeve të raportuara në katër javët e fundit ka qenë “më i ulët se kur përdorëm për herë të parë fjalën ‘pandemi’ tre vjet më parë”.

“Kam besim se këtë vit do të mund të themi se COVID-19 ka përfunduar si një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar”, tha ai. Por ai shtoi: Ne nuk jemi ende atje. Javën e kaluar, kishte ende më shumë se 5,000 vdekje të raportuara.

Kjo shifër 5,000 është shumë për një sëmundje që mund të parandalohet dhe trajtohet. OBSH i bëri thirrje Kinës që të jetë “transparente në ndarjen e të dhënave”, si dhe të kryejë hetimet e nevojshme dhe të ndajë rezultatet. “Të kuptuarit se si filloi pandemia mbetet një imperativ moral dhe shkencor”, tha zoti Adhanom Ghebreyesus.

Të fundit

Tridhjetë vjet nga Masakra e Peshkëpisë në Gjirokastër

“Pas vdekjes së Skëndrebeut Himara, atëherë Himara përfshinte gjithë Labërinë, që nga Rradhima, Lekli, Nivica e Bubari”. ...... “Himara...

Tmerri i një lufte tek “Asgjë e re nga fronti i perëndimit”

Nga Leonard Veizi Mizoritë e një lufte nuk mund të përshkruheshin më mirë se nga dora e një mendje brilante që ishte instaluar brenda qenies...

Euro bie në rekord historik/ Kursi i këmbimit, 16 prill 2024

Sot, më 16 prill 2024, në tregun valutor, dollari amerikan blihet me 94.4 lekë dhe shitet 95.4 lekë. Euro sot blihet me 100.3 lekë, ndërsa...

16 prill 1521/ Martin Luter nuk pendohet, mban fjalim në kuvendin e Vormit

Më 16 prill të vitit 1521, Martin Luter arrin në kuvendin e Vormit, ku klerikët shpresonin që ai të pendohej për mosbindjen ndaj kishës....

Një vaksinë orale mbron nga infeksionet e përsëritura të urinës për vite me radhë

Një spray që duhet aplikuar nën gjuhë redukton shfaqjen e infeksioneve urinare dhe mund të zvogëlojë përdorimin e antibiotikëve, të cilët nuk janë gjithmonë...

Lajme të tjera

Web TV