Bie frika e krizës nga lufta: Gruri, nafta, energjia, jo më të shtrenjta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të gjithë mallrat kryesorë që lëvizin ekonominë botërore janë stabilizuar. Edhe pse lufta Rusi-Ukrainë vazhdon, ajo nuk duket të jetë kërcenuese për sigurinë ushqimore dhe energjitike. Të paktën për këtë periudhë.

Çmimi i naftës, gazit dhe benzinës sot është ulur në nivelin e vitit 2020-2021 në bursa. Pra, një fuci e naftës së papërunuar në tregun europian është 75 dollarë sot, ndërsa gazi po kuotohet në 67 dollarë për m3, çmim ky i njëjtë me fillimvitin 2020.

Edhe ushqimet bazë po kuotohen me cmime të ulëta. Tendenca e tyre në rënie ka nisur që nga nëntori dhe vazhdon edhe sot. Për shembull, vaji i lulediellit po shitet me cmimin e datës 10 nëntor 2020.

Edhe gruri, për të cilin pati shqetësime të forta për përhapjen e një urie masive në botë, sot shitet me cmimin fillimvitit 2021.

Edhe energjia elektrike sot nuk shfaq shenja krize, si në rajonin tonë, ashtu edhe në Europë, me cmime tregu që variojnë nga 70 deri në 110 euro për megavat orë, cmime këto 4 deri në 6 herë më të ulëta se vitin e kaluar.

 

Të fundit

“Agresioni erdhi nga serbët”/ Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë

Kryeministri Edi Rama dha një intervistë për BBC ku foli për tensionet në Veri. Ai doli krah BE-së dhe SHBA-së...

“Vetëm qahej e ankohej …”/ Aktrimi i Vuçiç në prani të Macron dhe Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zbuluar detaje nga takimi me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, i cili u zhvillua në praninë e kancelarti gjerman...

Kreshnik Spahiu zbulon rolin e SHBA në çështjen e Saimir Tahirit

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Beatriks Ramosaj kërkon ndihmën e fansave/ Kush e gjen shpërblehet 2 mijë euro

Beatrix Ramosaj e ka nisur ditën e sotme me një kërkesë për ndjekësit e saj të shumtë. Ajo ka publikuar foton e një qenushi duke...

Dy zyrtaret e MSH në pranga për korrupsion/ Zbadhen detaje nga dosja e SPAK

Sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, së bashku me një punonjëse të kësaj ministrie janë arrestuar ditën e sotme me urdhër të SPAK...

Lajme të tjera

Web TV