Balluku: Nisin punimet për ndërlidhje energjetike me Maqedoninë e Veriut dhe Italinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Merr pjesë në Ministerialin e Athinës për sigurinë energjetike

Nga ministeriali për Europën Qëndrore dhe Jugore, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku ka folur për dekarbonizimin dhe sigurinë energjetike.

Sipas saj, përdorimi i energjisë së rinovueshme mbetet politikë nxitëse e Bashkimit Europian, për të cilat u shpreh se do të mbështeten përmes instrumenteve financiarë.

Ministrja Balluku shtoi më tej se në kuadër të nevojës për interkonjeksione, vendi ynë ka nisur punën për ndërlidhjen energjetike me Maqedoninë e Veriut për të vijuar më pas me Italinë.

Ky ministerial që po zhvillohet në Athinë ka bërë bashkë liderë ndërkombëtarë, në të cilin sektori energjetik konsiderohet prioritet sidomos pas ngjarjeve dhe zhvillimeve gjeopolitike në botë./O.S

Të fundit

Në lidhje me ish-konkurrenten e ‘Përputhen’? Besi zbulon të vërtetën e fotos virale

Aktori i njohur i humorit, Bes Kallaku ka reaguar rreth lajmeve se ai ka nisur një lidhje të re...

Ekspertët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Evropa po “kërcënohet” nga një verë e nxehtë

Evropa po përgatitet për një tjetër verë të nxehtë, pasi në Gjermani dhe vendet nordike priten temperatura jashtëzakonisht të larta javën e ardhshme. Qytetet...

Varravingo “xhaxhi”, varravingo..

Nga Artur Ajazi Nuk bëhet opozita duke uluritur, duke trembur turistët që kalojnë mes Tiranës, nuk bëhet opozita duke mbrojtur betonin e korrupsionit që nuk...

Dy trofe në pak ditë, Begaj pret kampionët e Shqipërisë në futboll

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, priti në një ceremoni të veçantë kampionët e Shqipërisë në futboll. Futbollistët e ekipit Egnatia me trofeun...

Përplasje me produksionin? Dy kunatat në festë, mungojnë vëllezërit Veshaj

"After Party” i “BBV3” ka bërë bashkë të gjithë ish-banorët e shtëpisë, një festë kjo e cila organizohet për çdo vit. Jo vetëm ish-banorët e...

Lajme të tjera

Web TV