Tragjike/ 5-vjeçari vret me armë zjarri vëllain e tij 16-muajsh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një foshnjë 16-muajsh ka vdekur pasi është qëlluar me armë nga vëllai i tij 5-vjeçar  brenda një apartamenti në Lafayette, Indiana, SHBA. Incidenti u bë i ditur nga policia të enjten, ndërsa tragjeditë me përdorimin e armëve në SHBA janë tashmë me dhjetëra gjatë 2023, në SHBA.

Autoritetet thanë se u lajmëruan nga një kalimtar për të shtënat në një apartament në Lafayette, gati 100 kilometra në veri të Indianapolis; kur oficerët arritën në apartament, ata gjetën një fëmijë të vdekur.

Deri më tani në vitin 2023, ka pasur më shumë se 60 raste në të cilat fëmijët janë qëlluar pa dashje, duke rezultuar në 25 viktima dhe 39 të plagosur në SHBA, sipas shifrave nga organizata joqeveritare Everytoën for Gun Safety.

Ka rreth 400 milionë armë në SHBA, të cilat shkaktuan më shumë se 45,000  viktima në vitin 2020, vrasje, aksidente dhe vetëvrasje, sipas të dhënave më të fundit nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Ndërsa këtë vit, për herë të parë, armët janë shkaku kryesor i vdekjeve për të rinjtë e moshave 1 deri në 19 vjeç, me 4,368 viktima.

Të fundit

“Donte të më arrestonte Ina Rama”/ Meta rrëfen bisedën me Berishën: I thashë doktorit…

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka treguar një bisedë me Sali Berishën, të ndodhur disa vite më...

“Bën kot sikur qan”, Cekja i Beratit tregon momentin më të vështirë të jetës

Ka bërë gjithë shqiptarët të qeshin me rolet e tij në filma dhe telekomedi, por pak e dinë që Sejfulla Myftaraj i njohur si...

Analiza/ Pse disa vende arabe po e ndihmojnë Izraelin kundër Iranit?

Mbrëmjen e së shtunës Irani lëshoi më shumë se 300 dronë dhe raketa në drejtim të Izraelit, si hakmarrje për sulmine dyshuar izraelit ndaj ambadasës iraniane në...

Krim i rëndë në familje/ Bashkëshorti vret gruan në banesë, zbardhen detajet tronditëse

Një krim i rëndë ka ndodhur në Pejë, ku dyshohet se bashkëshorti ka vrarë gruan e tij në banesë. Ngjarja ka ndodhur në qendër të...

Hap i madh për Kosovën/ Votohet sot anëtarësimi në Këshillin e Evropës

Këtë të martë, në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, do të zhvillohet debat dhe më pas do të votohet për anëtarësimin e Kosovës...

Lajme të tjera

Web TV