test

Joe Biden shpall zyrtarisht kandidaturën për Shtëpinë e Bardhë për vitin 2024

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Lauren Gambino/ Uashington

 

Joe Biden ka nisur zyrtarisht fushatën e tij të rizgjedhjes, duke u kërkuar amerikanëve t’i japin atij edhe katër vjet të tjera për të përfunduar atë që filloi.

Presidenti, i famshëm nostalgjik, zgjodhi të nisë fushatën e tij në përvjetorin e katërt të kthimit të tij në politikë në 2019, kur deklaroi synimin e tij për të kërkuar nominimin presidencial për herë të tretë.

Atëherë, si tani, Biden u mbështet në një video për të deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij përpara se të shkonte në gjurmët e fushatës.

Peizazhi ka ndryshuar në mënyrë të jashtëzakonshme që nga fushata e tij katër vjet më parë.

Vendi është ende duke u përballur me plagët e një pandemie që mori më shumë se 1.1 milion jetë dhe me inflacionin që është zbutur nga nivelet më të larta historike, por mbetet i dhimbshëm për konsumatorët.

Amerikanët mbeten thellësisht të ndarë, të tronditur nga humbja e të drejtave federale të abortit, të shtënat masive pothuajse javore dhe përkeqësimi i fatkeqësive klimatike.

Ndër arritjet e tij si president: një fushatë vaksinimi masiv; arritjet e politikave që përcaktojnë trashëgiminë për klimën dhe shëndetin; dhe emërimi i drejtësisë Ketanji Brown Jackson, gruaja e parë zezake që shërbeu në gjykatën supreme të SHBA.

Në videon e tij të fushatës, Biden sulmoi “Maga [Make America Great Again] ekstremistët” që mbështesin Donald Trumpin duke marrë “liritë bazë të amerikanëve, duke shkurtuar sigurimet shoqërore … duke diktuar se çfarë vendimesh për kujdesin shëndetësor mund të marrin gratë, duke ndaluar librat dhe duke u thënë njerëzve se çfarë munden. dashuri, e gjithë kjo duke e bërë më të vështirë për ju mundësinë për të votuar”.

Ai tha se, si në vitin 2020, po luftonte “një betejë të shpirtit të Amerikës”.

Ai bëri gjithashtu një pamje optimiste për vendin e tij, duke thënë: “Unë e njoh Amerikën. E di që jemi njerëz të mirë dhe të mirë.” Videoja përfundonte me mesazhin: “Të mbarojmë punën!”

Biden dhe zonja e parë, Jill Biden, e kishin bërë të njohur prej muajsh qëllimin e tij për të kërkuar një mandat të dytë.

Por ekipi i tij ndjeu pak urgjencë për t’u bashkuar me garën pasi një performancë më e mirë se sa pritej nga partia e tij në zgjedhjet e mesmandatit të nëntorit, hodhi poshtë diskutimet për një sfidë parësore.

Demokratët shmangën humbjet e mëdha në Dhomën e Përfaqësuesve dhe arritën të zgjerojnë shumicën e tyre të ngushtë në Senat, duke lejuar Biden të vazhdojë të shtyjë gjyqtarët dhe zyrtarët e administratës.

Në fund të fundit, presidenti zgjodhi të priste deri pas turneut të tij stërgjyshëror në Irlandë, ku një Biden i gëzuar deklaroi se udhëtimi tre-ditor kishte ripërtërirë “ndjesinë e tij të optimizmit” në atë që mund të realizohej ende në shtëpi.

Duke u larguar nga Ishulli Emerald, ai u tha gazetarëve se plani i tij ishte të “vraponte përsëri”.

Ai hyn në ciklin e fushatës së 2024-ës, i ndjekur nga vlerësimet kokëfortë të ulëta të miratimit dhe shqetësimet për moshën e tij – tashmë presidenti më i vjetër në historinë amerikane, Biden do të ishte 86 vjeç përpara përfundimit të mandatit të dytë.

Vetëm një e katërta e amerikanëve – 26% – duan ta shohin Bidenin të kandidojë sërish, sipas sondazhit të ri nga Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research. Përafërsisht gjysma e demokratëve besojnë se ai duhet të kërkojë një mandat të dytë, një përmirësim nga 37% që thanë të njëjtën gjë në sondazhin e tij të janarit.

Megjithatë, nëse Biden fiton nominimin e partisë siç pritej, shumica e demokratëve do ta mbështesin atë.

Biden e bëri të qartë në videon e tij të njoftimit se ai planifikon të kandidojë për arritjet legjislative që siguroi gjatë gjysmës së parë të presidencës së tij, kur demokratët mbanin shumicë të pakët, por vendimtare në Kongres.

Gjatë këtyre dy viteve, Biden nënshkroi Planin Amerikan të Shpëtimit, duke ofruar ndihmë të gjerë financiare për familjet që ende po luftojnë nën peshën e pandemisë së koronavirusit.

Ai miratoi gjithashtu Ligjin Bipartizan të Infrastrukturës – i cili pritet të sjellë përmirësime shumë të nevojshme në rrugët, urat dhe aksesin me brez të gjerë të Amerikës në vitet e ardhshme – dhe Aktin Bipartizan të Komuniteteve të Sigurta, projektligji i parë federal i madh për sigurinë e armëve, i nënshkruar në ligj në gati 30 vjet. vjet.

Lexo edhe :  Lufta bërthamore po bëhet realitet, njeriu më i afërt rus bën paralajmërimin drithërues

Por ndoshta arritja më e rëndësishme legjislative e Biden deri më sot ishte nënshkrimi i Aktit të Reduktimit të Inflacionit, një paketë gjithëpërfshirëse për klimën dhe kujdesin shëndetësor që shënoi përgjigjen më domethënëse të Amerikës ndaj krizës klimatike.

Megjithëse politikat e Bidenit janë gjerësisht të njohura, ai ka luftuar për të fituar kredi për to, tregojnë sondazhet.

Biden i ka kaluar muajt e fundit duke udhëtuar nëpër vend në një përpjekje për të shitur politikat e tij ekonomike dhe për të mbledhur amerikanët pas qasjes së tij ndaj një përballjeje me aksione të larta me republikanët e Kongresit mbi tavanin e borxhit.

Në skenën ndërkombëtare, Biden mblodhi një koalicion global pas Ukrainës në përgjigje të pushtimit të Rusisë, ndërsa kërkonte të forconte mbrojtjen e Amerikës kundër fuqisë ekonomike dhe ushtarake në rritje të Kinës.

Megjithatë, tërheqja kaotike dhe vdekjeprurëse e trupave nga Afganistani ishte ndër pikat më të ulëta të presidencës së Biden, edhe pse ai përmbushi një zotim për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës.

Njoftimi vjen pasi ai përballet me sfidën e negociatave me një Kongres të ndarë, pasi republikanët morën kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve në janar. Presidenti dhe kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, janë përfshirë në një betejë të ashpër për rritjen e tavanit të borxhit, kufirit të huamarrjes së qeverisë federale.

Kërcënimet ndaj demokracisë mbeten një vijë kryesore e presidencës së tij dhe do të jenë përsëri një temë gjallëruese e fushatës së tij për rizgjedhje.

Në një dy fjalime të mëdha, Biden paralajmëroi se forcat antidemokratike besnike ndaj paraardhësit të tij kërcënonin parimet themeltare amerikane.

Liritë individuale janë nën sulm nga shtetet e udhëhequra nga republikanët dhe gjykatat me shumicë konservatore që kanë shkelur të drejtat riprodhuese të grave, të drejtat e votës dhe të drejtat LGBTQ+, argumenton ai.

Njoftimi i rizgjedhjes së Biden hap një fazë të re të fushatës së vitit 2024, disa muaj pasi paraardhësi i tij, Trump, të cilin ai e mundi në 2020, shpalli ofertën e tij në Shtëpinë e Bardhë. Kandidaturat e tyre potencialisht krijuan skenën për një rindeshje të jashtëzakonshme, me të dyja të bllokuara në një shkallë të paprecedentë në beteja politike dhe ligjore.

Ata përballen me hetime të posaçme për trajtimin e informacionit të klasifikuar. Në rastin e Biden, hetimi i Departamentit të Drejtësisë lidhet me dokumentet e klasifikuara të zbuluara në zyrën dhe shtëpinë e tij private.

Autoritetet u informuan menjëherë dhe ekipi ligjor i Biden ka theksuar se po bashkëpunon plotësisht.

Në të kundërt, Trump i rezistoi përpjekjeve të qeverisë për të tërhequr materialet e klasifikuara që ai mbante në mënyrë të parregullt me vete në pronën e tij në Florida pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Por kjo është vetëm një nga shumë sfidat ligjore që kërcënojnë kryesuesin republikan.

Në fillim të këtij muaji, Trump u deklarua i pafajshëm për 34 34 akuza për falsifikim të të dhënave të biznesit në gjykatën penale të Manhatanit. Ai gjithashtu përballet me hetime të shumta në përpjekjet e tij për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020.

Biden nuk përballet me asnjë kundërshtim të madh për emërimin e partisë. Autorja Marianne Williamson dhe aktivisti kundër vaksinave Robert F Kennedy Jr, nipi i John F Kennedy, kanë nisur ofertat e gjata për nominimin.

Ndërkohë, fusha imagjinare e republikanëve vazhdon të rritet që kur Trump nisi fushatën e tij zgjedhore në fund të vitit të kaluar.

Nikki Haley, një ish-guvernator i Karolinës së Jugut dhe ish-sekretarja e Trumpit në OKB, ka hyrë në garë, ndërsa senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott, ka ndërmarrë hapat fillestarë për të kandiduar. Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, pritet gjerësisht të shpallë kandidaturën e tij në muajt e ardhshëm.

Mike Pence, zëvendëspresidenti i Trump, po peshon gjithashtu një ofertë presidenciale.

Burimi: Theguardian.com/ Joan E. Greve kontribuoi në këtë artikull/ Përgatit për botim: L.Veizi

Të fundit

Samiti i Paqes për Ukrainën, Spiropali takohet në Zvicër me zv.Presidenten e SHBA-ve

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali është takuar me Zv.Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

Trump me deklarata të forta ndaj Zelenskyt: Shitësi më i madh në histori

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është "shitësi më i madh në histori. Sa herë që vjen në këtë vend ai largohet me 60 miliardë dollarë....

Udhëheqësit botërorë në Samitin e Paqes për Ukrainën që mbahet në Zvicër, ç’do ndodhë?

Udhëheqësit botërorë në samitin e paqes në Ukrainë që po mbahet në Zvicër, pritet të miratojnë një deklaratë që riafirmon integritetin territorial të Kievit. Më...

Sot Kurban Bajrami, Kryetarja e Kuvendit uron besimtarët: Sakrificën në emër të besimit

Kryetarja e parlamentit të Shqipërisë Lindita Nikolla ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Nikolla shprehet ndër të tjera që sakrificën në emër...

Ishin përgatitur për të sulmuar shqiptarët, 50 tifozë italianë bien në prangat e policisë

Rreth 50 tifozë italianë janë arrestuar ditën e djeshme, përpara ndeshjes mes Italisë dhe Shqipërisë, e vlefshme për Kampionatin Europian të futbollit. Gazeta gjermane Bild...

Lajme të tjera

Web TV