Ky qytet italian mund t’ju gjobisë me 300$ nëse bëni selfie

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Portofino, një qytet i vogël bregdetar në rivierën italiane, është bërë një pikë e nxehtë turistike dhe kjo po mërzit vendasit në një farë mënyre.

Me ndërtesa shumëngjyrëshe që janë buzë ujit, pamja piktoreske e qytetit është materiali kryesor i Instagramit. Në verë, ka shumë fluks vizitorësh që qëndrojnë duke bërë selfie, duke bllokuar edhe rrugët madje.

Për të luftuar këtë fenomen, kryebashkiaku i Portofino ka vendosur për dy pika piktoreske që janë bërë të famshme në Instagram, se kushdo që kapet duke bërë selfie për një kohë të gjatë midis orës 10:30 dhe 18:00 rrezikon një gjobë prej 270 € ose rreth 300 dollarë.

Masat hynë në fuqi gjatë fundjavës së Pashkëve dhe do të qëndrojnë në fuqi deri në tetor./Euronews

Të fundit

“Audi Q3” i vjedhur në Poloni trafikohet në Shqipëri, arrestohet 27-vjeçari

Pas sigurimit të informacioneve nga inteligjenca policore, se disa shtetas ishin implikuar në një rast të trafikimit në Shqipëri,...

Disiplina e re që transformon fosilet në robotë për të studiuar evolucionin e tyre

Një organizëm i lashtë fosile detare, i cili daton 450 milionë vjet më parë, është kthyer në jetë në një robot. Një shembull i...

Sot seanca në GJKKO për betimin e Fredi Belerit,e pranishme dhe ambasadorja greke

Në Gjykatën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar zhvillohet sot seanca për Fredi Belerin, kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, i cili kërkon...

Komisioni i Displinës/ Ndalohet hyrja e 14 tifozëve në stadiume pas dhunës në derbi

Pas akteve të dhunës që shoqëruan derbin Tirana-Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i Disiplinës dhe Etikës ka...

Përveç dietave dhe aktivitetit fizik, këto ushqime ju ndihmojnë në djegien e dhjamit

Humbja e dhjamit ndodh vetëm kur digjni më shumë kalori sesa merrni, duke e detyruar trupin tuaj të shfrytëzojë rezervat për më shumë energji. Mirëpo...

Lajme të tjera

Web TV