Pse u ulën çmimet e drithërave në rang global?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çmimet globale të grurit kanë rënë ndjeshëm, pasi Ukraina dhe Rusia ranë dakord për të  zgjatur marrëveshjen për dy muajt në vijim.

Kontratat e së ardhmes së grurit në Bordin e Tregtisë së Çikagos ranë 2% në 6,12 dollarë për buhel (njësia matëse për drithërat).

Çmimet kanë rënë 23% që nga fillimi i vitit dhe 57% që kur arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 14,30 dollarë për buhel në mars të vitit të kaluar.

“Këto marrëveshje kanë rëndësi për sigurinë globale të ushqimit. Produktet ukrainase dhe ruse ushqejnë botën”, tha António Guterres, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

Marrëveshja e grurit, e nënshkruar për herë të parë në korrik 2022, do të skadonte sot, por zyrtarët turq, rusë dhe ukrainas thanë të mërkurën se do të zgjatej edhe për dy muaj të tjerë.

Rusia kishte  kërcënuar më parë  se do të tërhiqej nga marrëveshja, duke u ankuar për një  marrëveshje të lidhur me OKB-në për të lehtësuar dërgesat e grurit dhe plehrave ruse.

Të fundit

Ndoshta nuk e besoni por kafe me gjalpë është mënyra më e mirë për të humbur në peshë!

Tashmë është përhapur masivisht një mënyrë e re e konsumimit të kafesë në SHBA dhe mund të konsiderohet si...

Kërkoi 200 mijë dollarë dëmshpërblim, kush e nxorri videon erotike të Inis Gjonit?

Publikimi i video-skandaleve ka patur gjithmonë një interes të gjerë publik në të gjithë botën. Për më tepër kur bëhet fjalë për personazh publik. Duke...

Vajza e vogël feston 8 vjetorin e lindjes, Fevziu ndan si rrallëherë momentet nga festa

Vajza e saj moderatorit të njohur, Blendi Fevziut feston sot 8-vjetorin e lindjes. Moderatori ka ndarë në ‘Instagram’, foton nga festa e ditëlindjes së vajzës...

Berisha takim me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Bardhit, ja fokusi i diskutimeve

Ish kryeministri Sali Berisha po zhvillon sot takimin e katërt me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Gazment Bardhit. Në fokus të diskutimeve priten të...

Serbia tërhiqet nga kufiri, vjen reagimi i parë nga DASH

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur njoftimin e Serbisë për t’u tërhequr nga kufiri me Kosovën, pas paralajmërimeve të Uashingtonit, edhe pse verifikimi i lëvizjes...

Lajme të tjera

Web TV