Rama nxjerr video nga takimi me Vuçiç: Të zgjidhet konflikti në veri të Kosovës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama po merr pjesë në mbledhjen e Komunitetit Politik Europian në Moldavi, ku është takuar me krerët e Bashkimit Europian.

Kreu i qeverisë ka publikuar pak më parë një video nga takimi, teksa shfaqet duke biseduar me presidenten e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen, presidentin serb Aleksandër Vuçiç dhe disa liderë të rajonit, lidhur me zgjidhjen e konfliktit në veri të Kosovës.

Ai thotë se duhet të zgjidhet konflikti në veri dhe t’i jepet fund kërcënimeve, si dhe të finalizohet njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë.

“Rajoni duhet të hyjë në një marrëdhënie të re me BE-në, ndërkohë që konflikti në Veriun e Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike, duke u dhënë fund absurdit kërcënues e duke finalizuar marrëveshjen e normalizimit dhe njohjes së ndërsjellë mes Kosovës e Serbisë”, ka shkruar Rama krahas videos së publikuar.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV