Nga prangosja deri te lirimi/ Gazetari zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetari Eni Ferhati tha për Euronews Albania se Saimir Tahiri që prej ditës së parë që është burgosur ka pasur disa tentative për të dalë nga burgu në forma ligjore.

Ferhati tha se fillimisht ai ka kërkuar që t’i njihet koha e shërbimit të provës, po institucioni Tahiri duhet të kryente shërbimin e provës ka deklaruar se ish-ministri nuk është paraqitur asnjë ditë.

Tentativa e dytë e tij, ka qenë kërkesa e lirimit, duke qenë se i kërcënohej jeta në burg, por edhe kjo kërkesë u rrëzua, deri sa ka mbërritur te tentavia e tretë në Gjykatën e Elbasanit.

“Tentativa e parë ka qenë që të ulë dënimin duke kërkuar që t’i njihet koha e shërbimit të provës që ai kreu në fillim nga dënimi i gjykatës së shkallës së parë për krimet e rënda, po ashtu ai ka kërkuar përllogaritje të dënimit “arrest shtëpie” sepse në vitin 2018 ai qëndroi për disa kohë në arrest shtëpie dhe kërkoi që kjo kohë të përllogaritej, kërkesa për njohjen e shërbimit të provës është rrëzuar.

Tentative e dytë, po nëpërmjet një forme ligjore ishte kërkesa që ai depozitoi në gjykatën e Lartë ku kërkoi që të lirohej nga qelia me arsyetimin, se qëndrimi i tij në qeli I rrezikonte jetën për shkak se në burg ndodhen ende persona të arrestuar dhe të dënuar gjatë kohës kur ai ishte ministër I brendshëm, kjo kërkesë u refuzua nga gjykata e lartë.

Më pas mbërriti në këtë tentativë të tretë në Gjykatën e Elbasanit e cila në pamje të parë I plotëson të gjitha kushtet, por ne do njihemi ditët në vijim brenda afateve ligjore me vendimin e arsyetuar të gjykatës”,-tha Eni Ferhati.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

BYD-ja e Kinës dërgon automjete në centralin e makinave në Gjermani

Mijëra makina nga BYD e Kinës u rrokullisën nga një anije në portin gjerman të Bremerhaven të hënën, pasi prodhuesi më i madh i...

Lajme të tjera

Web TV