Dy ditë pas shkarkimit të Çuçit, ish-gruaja e tij merr postin e rëndësishëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Bajram Begaj ka dekretuar lirimin nga detyra të disa ambasadorëve që përfaqësojnë Shqipërinë jashtë vendit, si dhe propozimet e qeverisë për ambasadorët e rinj në SHBA, Gjermani, Mali i Zi, Turqisë dhe Holandë.

Mes diplomatëve të rinj është edhe  Zhaklina Peto.

“Emërohet me Dekret nr. 108 datë 10.7.2023 znj. Zhaklina Peto, Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Malin e Zi, rezident”, thuhet në njoftimin e presidentit.

Peto, e cila njihet edhe si ish bashkëshortja e Bledi Çuçit,  vjen nga fusha e drejtësisë. Deri pak kohë përpara kishte të tjera ambicie pasi garoi për gjykatëse në Gjykatën Kushtetuese, por më pas u dha lajmi se u tërhoq nga gara.

Për ironi të fatit, vetë Çuçi u shkarkua si ministër i Brendshëm të shtunën që lamë pas me firmë të kryeministrit Edi Rama.

Pas shkrirjes së komisariatit të Krujës, Bledi Çuçi është ‘kurbani’ i ngjarjes së rëndë të ndodhur në Borizanë të Fushë Krujës, dhe daljen në skenë të lidhjeve të policisë së Krujës me familjen Rraja e cila dhunoi në mënyrë makabre Jashar dhe Bilbil Majën.

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV