“Mos na vidhni zërat”, artistët e dublimit “kërcënohen” nga inteligjenca artificiale

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Inteligjenca Artificiale (AI) është kthyer në një kërcënim serioz për mbarë botën. Profesione ndryshme janë kthyer plotësisht të zëvendësueshme nga AI duke filluar që nga individët e thjeshtë e deri tek aktorët e Hollywood-it.

“Ne po luftojmë një përbindësh shumë të madh,” tha Mario Filio, një artist meksikan i cili ka bërë zëra për yllin e Hollywood-it, Will Smith, personazhin Obi-Wan Kenobi në Star Wars dhe lemurin adhurues të festës King Julien në filmin e animuar “Madagascar”.
Duke bërë fushatë nën sloganin “Mos na vidhni zërat”, më shumë se 20 shoqata dhe sindikata të zërit nga Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe Amerika Latine kanë krijuar koalicionin e Artistëve të Zërit të Bashkuar.

Ai përfaqëson artistët dhe transmetuesit pa fytyrë të reklamave, filmave, librave audio dhe videolojërave, të cilët kanë frikë se zërat e tyre do të zëvendësohen nga makineritë, apo edhe do të klonohen nga inteligjenca artificiale pa pëlqimin e tyre.

Sipas ekspertëve ka disa kategori punësimi që mund të rrezikohen shumë shpejtë nga inteligjenca artificiale, por dhe disa të tjera që nuk mund të zëvendësohen kurrë si mjeksia, kulinaria etj.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Romeo Veshaj bën deklaratën e papritur: Jam gati të bëj valixhet…

Romeo Veshaj është shprehur mbrëmë se është gati të marrë valixhet dhe të dalë nga shtëpia e “Big Brother...

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka folur në lidhje me mundësinë...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

Lajme të tjera

Web TV